Унгарски копнени сили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Унгарските копнени сили се една од гранките на унгарските вооружени сили . Тоа е армија која се занимава со активности на земјата и војници, вклучувајќи артилериски, тенкови, АПЦ, IFV и поддршка од земјата. Унгарските копнени сили моментално се повлекуваат од Ирак и моментно се во служба во Авганистан и КФОР .

Унгарија била поддржана од Советскиот Сојуз за време на Студената војна, но по падот на Советскиот Сојуз, Унгарија ги намалила тенковите, затвори гарнизоните и ја намалила силата на војниците од 1991 година. Унгарската армија сега се занимава со национална безбедност, мировни операции и меѓународни конфликти. Унгарија се приклучи на НАТО во 1999 година.

Единици[уреди | уреди извор]

Двете главни борбени единици на унгарските копнени сили се:

 • 5-та пешадиска бригада " Иштван Боцкај " во Дебрецен
  • Седиште на компанијата, во Дебрецен
  • Трет пешадиски баталјон " Miklós Bercsényi " , во Hódmezővásárhely , со БТР-80 АПЦ
  • 39-ти пешадиски баталјон во Дебрецен, со БТР-80 АПЦ
  • 62 пешадиски баталјон во Хомезеосварели, со БТР-80 АПЦ
  • Инженерски баталјон за поддршка на операции, во Дебрецен
  • Логистички баталјон, во Дебрецен
  • Во борбата против инженер, во Дебрецен
  • Сигнална компанија, во Дебрецен
 • 25-та пешадиска бригада " Ѓерѓ Клапла " во Тата
  • Седиште компанија, во Тата
  • Прв пешадиски баталјон, во Тата, со БТР-80 АПЦ
  • 2 Пешадиски баталјон, во Тата, со БТР-80 АПЦ
  • 11-тиот баталјон во Тата, со Т-72М1 тенкови
  • 36 Антианковски баталјонски баталјон, во Тата, со 9K115-2 Метис-М противтенковски проектили
  • 101-от артилериски баталјон, во Тата, со D-20 152mm влечеше хаубици
  • 57. баталјон за поддршка на гарнизонот
  • Логистички баталјон, во Тата

Воена опрема[уреди | уреди извор]

Пешадиско оружје[уреди | уреди извор]

Унгарските специјални сили (КМЗ) се симнуваат од Чинук во Хрватска .
 • РС4 / 4 падобран
 • RS4 / 4 LA падобран
 • MANTA падобран
 • Граната од 93 М.
 • Гранада од 96 М.
 • Црн Кабар бајонет
 • AN / PVS-14 Gen3 Монокуларна ноќна визија
 • HALEM-2 ласерски опсег
 • 15/80 бинокуларен
 • PSZNR-5 се приклучува локатор
 • FMG 68 деконтаминаторско возило
 • SSM-1 хемиски маркер
 • IH-95 ниво на зрачење и мера за контаминација
 • CAM нивото на зрачење и мерачот на контаминација
 • VFK хемиски реципиент
 • Пакет за деконтаминација на полкот DS-10
 • ТМФ-2 автоматска метеоролошка станица
 • 93M заштитна облека
 • 96M заштитна облека
 • DECOCOM 3000 сад за деконтаминација
 • полковник за деконтаминација
 • 60   мм малтер
Модел Слика Производство Тип Детали
CZ Bren 2 CZ BREN 2.jpg  Чешка
  Унгарија
Assault rifle Собрани во Унгарија. Intended to replace the AK-63.[1][2]
CZ SCORPION EVO 3 Scorpion Evo 3.jpg  Чешка
  Унгарија
Submachine gun Собрани во Унгарија.
CZ P-09

CZ P-07

CZ P-07 gun.jpg  Чешка
  Унгарија
Semi-automatic pistol Assembled in Hungary.
P9RC P9M Hun 1.jpg   Унгарија Handgun Service Handgun, replacing PA-63.
Glock 17 Glock17.jpg  Австрија Semi-automatic pistol Used by Special Forces
Heckler & Koch MP5 A3 MP5.jpg  Германија Submachine gun
AK-63 AMMSz.jpg   Унгарија Assault Rifle Main service rifle of the Hungarian Ground Forces and is the modernized variant of the AKM rifle. 7700 rifles have been modernized, more to follow. Versions: AK-63D/E/MF
M4A1 SOPMOD SOPMOD 2-2005.jpg  САД Assault rifle Used by Special Forces
Remington 870 Marine Flickr - ~Steve Z~ - 870.jpg  САД Pump action shotgun
M2 Browning Machine gun M2 1.jpg  САД Heavy machine gun
Szép sniper rifle Szep sniper rifle.jpg   Унгарија Sniper Rifle [3]
M24 SWS PEO M24 SWS.jpg  САД Sniper Rifle Used by Special Forces
Dragunov SVD SVD Dragunov.jpg  СССР СССР Sniper Rifle Will be replaced by Szép sniper rifle
Gepárd GepardM3.png   Унгарија Anti-materiel rifle
M249 SAW PEO M249 Para ACOG.jpg  САД Light Machine gun Used by Special Forces
PKM 7,62 KK PKM Helsinki 2012.JPG  СССР СССР General-purpose machine gun
H&K M320 PEO M320 Grenade Launcher.jpg  Германија Grenade Launcher Used by Special Forces
SKS Simonow SKS 45 noBG.jpg  СССР СССР semi-automatic carbine Ceremonial rifle.
Steyr-Mannlicher M1895 1626 - Salzburg - Festung Hohensalzburg - Repetier.JPG  Austria-Hungary Rifle Ceremonial rifle.

Оклоп и други возила[уреди | уреди извор]

Модел Слика Потекло Тип Варијанта Активен број Детали
Леопард 2 Leopard 2 A7, Eurosatory 2010 (cropped).jpg Главен бој тенк Леопард 2А7 + Леопард 2А4 0 0 44 Леопард 2А7 + и 12 користеле тенкови од Леопард 2А4 по нарачка. [4] [5]
Т-72 Kecskemét vasútállomás T-72 Rmms kocsin.JPG СССР СССР СССР СССР

</br>
Главен бој тенк Т-72М

</br> Т-72М1
30 [6] 100 единици добиени од Белорусија. [7] Треба да се замени со Leopard 2A7 + во 2020-тите.
БТР-80 Engineering Technologies - 2012 (3-14).jpg СССР СССР СССР СССР

</br>

</br>  Унгарија  Унгарија
амфибиски оклопни превозни средства БТР-80А БТР-80 178 413 555 единици примени од Русија помеѓу 1996-1999 година. [8] Модернизирани унгарски надградени БТР-80 за техничко спасување, медицинско спасување и мисии на НБЦ (овие возила влегуваат во служба почнувајќи од 2009 година).
2K12 Kub SA-6 'KUB' missile system exercise!.jpg СССР СССР СССР СССР Самодвижен САМ систем 16 Модернизирани
М-АТВ M153 CROWS mounted on a U.S. Army M-ATV.jpg MRAP 20+ Употребени од унгарските специјални сили во Авганистан.
M1151 HMMWV M1151.jpg Комунално возило 80+ Повеќето од нив ги користеле специјалните сили [9]
Polaris RZR Swift Response 2016 (Image 1 of 16) 160607-A-RJ303-305.jpg Лесно комунално возило 12 Употребени од унгарските специјални сили.
Cougar (возило) 070225-M-4393H-041.jpg MRAP 13
BRDM-2 BRDM 2 TBiU 24.jpg СССР СССР СССР СССР Оклопен персонал носач BRDM-2 250
ПТС (амфибиско возило) PTS-2.JPG СССР СССР СССР СССР Амфибиско возило ПТС-2 50+ Некои во резерва. Многу големо амфибиско возило кое се користи за премин на водни тела и изградба на мостови низ реките
VT-55 СССР СССР СССР СССР Оклопно возило за обновување VT-55 Непознат

Транспортни возила[уреди | уреди извор]

Модел Слика Потекло Тип Варијанта Активен број Детали
Г-класа Мерцедес-Бенц Комунално возило Г-270 Г-280 223
Mercedes-Benz Unimog Камион 88
Раба (компанија)  Унгарија  Унгарија Камион H14 H18 H25 Новата H-14 серија, може да биде оклопна во рок од 48 часа. Оружјето ги брани војниците од куршуми, штитници и IEDs [10] Во 2004 година започна производството на камиони Раба H-14, H-18 и H-25, овие првично локално дизајнирани шасии опремени со MAN мотори, поврзани компоненти вклучувајќи систем за ладење и модуларна воена кабина на MAN. Тековното производство е CKD со користење на некои локално извори компоненти како што се оските. Околу 300 примери беа изградени со користење на компоненти кои се испорачуваат помеѓу 2004-2006 година, а уште 150 се собрани од комплети со ХББ, испорачани од 2007 година.
RMMV HX спектар на тактички камиони Камион HX77 63 Исто така, ќе добијат до 150 RMMV HX77 8x8 камиони, со 63 испорачани од 2007 година.
Тојота Хилукс Flag of Japan.svg Земам 16 Користи од Воена полиција
Ikarus  Унгарија  Унгарија Автобус E95 Овен 20 15 100 Currus-Volvo Aries за да го замени Ikarus 250, 256, 280
Сузуки Витара  Унгарија  Унгарија SUV 550
Фолксваген транспортер комбе Т4 T5 Непознат

Речната флота[уреди | уреди извор]

Модел Слика Потекло Тип Број Детали
Нештин-класа AM 21 Százhalombatta.jpg  Југославија  Југославија минувач 3 6 минувачи беа примени од Југославија во 1981 година. Од 2014 година, 3 од нив се во активна служба.

Исто така види[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Moss, Matthew (10 April 2018). „Hungary to Produce CZ Weapons Under License“. 
 2. Wilk, Remigiusz (20 December 2018). „Hungarian Defence Forces receive CZ BREN 2 rifles“. IHS Jane's. 
 3. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на July 21, 2011. конс. July 21, 2011. 
 4. Braatz, Kurt (19 December 2018). „Krauss-Maffei Wegmann unterstützt ungarische Heeres-Modernisierung“ (PDF) (German). Munich. Архивирано (PDF) од изворникот на 20 December 2018. конс. 22 December 2018. 
 5. Dunai, Peter (20 December 2018). „Update: Hungary orders Leopard 2 MBTs and PzH 2000 SPHs“. Budapest. Архивирано од изворникот на 21 December 2018. конс. 22 December 2018. 
 6. The International Institute for Strategic Studies. The Military Balance 2018 (1 издание). Routledge. стр. 115. ISBN 978-1857439557. 
 7. Simon, Jeffrey (2003). Hungary and NATO: Problems in Civil-military Relations. Rowman & Littlefield. стр. 43. ISBN 9780742528512. 
 8. „SIPRI Trade Register“. 
 9. Valid HTML and CSS: Fülöp Gergely (dreamlite), ACME engine: Aurum / (2008-08-18). „Honvédelmi Minisztérium“. Hm.gov.hu. Архивирано од изворникот на 2010-10-17. конс. 2010-07-25. 
 10. „Image: H14_00.jpg, (1024 × 672 px)“. raba.hu. конс. 2015-09-05.