Унгарска национална галерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгарска уметност
Список на унгарски сликари
Список на унгарски вајари
Национална галерија на Унгарија
Музеј на ликовни уметности

Унгарската Национална галерија (позната и како Маѓар Немзети Галерија ), е основана во 1957 година како национален музеј за уметност . Се наоѓа во замокот Буда во Будимпешта , Унгарија . Неговите збирки ја покриваат унгарската уметност во сите жанрови, вклучувајќи ги делата на многу унгарски уметници од деветнаесеттиот и дваесеттиот век кои работеле во Париз и на други локации на Запад. Примарниот музеј за меѓународна уметност во Будимпешта е Музејот на ликовни уметности .

Изложби[уреди | уреди извор]

Христос пред Пилат , Михали Мункачи , 1881
Жена облечена во Полка Точки Робе, Јозеф Рипл-Ронај , 1889

Во Националната галерија се сместени средновековна, ренесансна, готска уметност и барокна унгарска уметност . Колекцијата вклучува дрвени олтари од 15 век.

Музејот прикажува голем број дела од унгарски вајари како Кароли Алексиј , Морис Аскалон , Миклос Борсос , Џула Донат , Јанош Фадрус , Бени Ференци , Иштван Ференци и Миклос Изсо . Исто така, изложува слики и фотографии од поголемите унгарски уметници како што се Брасаи и Ервин Мартон , дел од кругот кој работел во Париз пред Втората светска војна .[се бара извор] Во галеријата се прикажани дела на уметници како Михали Мункаччи и Ласло Паал . Во музејот исто така се наоѓаат слики од Кароли Марко Старец , Јозеф Борсос , Миклос Барабаш , Берталан Секели , Кароли Лотц , Пал Сињеј Мерсе , Иштван Цоук , Бела Ивани Грнувалд , Тивадар Коццка Цонтвари ( Урнатините на Античкиот театар, Таормина ), Јозеф Рипл-Ронај ( Модели ) и Кароли Ференци .

Контроверзност[уреди | уреди извор]

Во 2008 година, директорот на Музејот на ликовни уметности , Ласло Баан, предложил спојување на неговиот музеј со Националната галерија, поради слична изложба и профил на собирање на двете. И музеите и Музејот на современа уметност во Лудвиг се специјализирани во 20-от век и современа ликовна уметност , од кои голем дел се создадени од унгарски уметници кои живеат во странство.<ref name="Melyi">Mélyi, József (3 November 2010). „Notes for a Budapest Museum Master Plan“. Art Margins Online. Архивирано од изворникот на 2011-06-27. Посетено на 2 February 2012. По неговото барање да се додаде подземно продолжение од 18 милиони евра во Музејот на ликовни уметности - кој ќе ги обединил збирки ширум градот - беше одбиен во февруари 2011 година, Баан претстави алтернативен план на владата за изградба на две нови згради по цена од 150 милиони евра. Тој ги предвидел новите згради - едното живеалиште современа европска уметност и другата унгарска фотографија - како "посебен музејски остров" кој ќе го надополни Музејот на ликовната уметност и уметничката сала во Будимпешта со постојано приклучување кон двете збирки до 2017 година.Unwin, Richard (3 August 2011). „Budapest director's double vision for national museum“. The Art Newspaper. Посетено на 2 February 2012.

Во септември 2011 година државниот секретар за култура Геза Szőcs официјално ги објави плановите за изградба на нова структура долж Andrássy út во близина на Градскиот парк и во близина на постојниот Музеј на ликовни уметности во Будимпешта и уметничката сала во Будимпешта (Мускарнок). Во оваа зграда ќе бидат сместени збирките на актуелната Национална галерија на Унгарија. Овој проширен план, кој ќе го искористи целиот булевар, исто така се нарекува Музејскиот кварт Будимпешта или Андрашискиот кварт.

На почетокот на декември 2011 година, Ференц Цсак - директор на Националната галерија од 2010 година и критикуван за предложеното спојување на галеријата со Музејот на ликовни уметности - наречен процес на спојување "е непрофесионален, антидемократски и кратковид" и објави дека ќе поднесе оставка на крајот на 2011 година. Почнувајќи од 5 март 2012 година, новиот директор не беше именуван и Националната галерија беше предводена од заменик-генералниот директор Ѓерѓ Ѕуч.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]