Унгарска Советска Република

Од Википедија — слободната енциклопедија

Унгарска Советска Република
Magyarországi Tanácsköztársaság

1919
Знаме Амблем
Гесло
"Világ proletárjai, egyesüljetek!"
"Работници на светот, обединете се!"
Химна
Internacionálé[1]
Интернационале
Местоположба на Hungary
Мапа на територијата на Унгарија, мај–август 1919
  Контролирана од Романија во април 1919
  Контролирана од Унгарија
  Подоцна контролирана од Унгарија
  Контролирана од Франција и Југословенските држави
Главен град Будимпешта
Јазици Унгарски
Уредување марксистичко ленинистичка еднопартиска држава
Водач
 -  1919 Бела Кун
Премиер
 -  1919 Шандор Гарбаи
Законодавство Национално Собрание на Советите
Историски период Меѓувоен период
 -  Основана 21 март 1919
 -  Устав 23 јуни 1919
 -  Замрела 1 август 1919
Валута Унгарска корона
Бела Кун, водачот на Унгарската револуција во 1919.

Унгарската Советска Република или Унгарска Советска Социјалистичка Република (унгарски: Magyarországi Tanácsköztársaság[2] или Magyarországi Szocialista Szövetséges Tanácsköztársaság[3]) била краткотрајна независна комунистичка држава создадена во Унгарија по завршувањето на Првата светска војна.

Била наследник на Унгарската Демократска Република и формално постоела од 21 март до 1 август 1919. Државата била водена од Бела Кун и не била призната од Франција, Велика Британија или САД.[4] Била втора Комунистичка држава во светот која била формирана по октомвриската револуција во Русија кога на власт дошле Болшевиците. Советот на Унгарската Република имала револуции и интервенции (воени конфликти) (1918–1920) со Кралството Романија, Кралството СХС и Чехословачка. Се растурило кога романските сили ја окупираале Будимпешта, кога Кралството Унгарија (1920-1946) веќе било создадено.

Формирање[уреди | уреди извор]

Комунистички начела[уреди | уреди извор]

Уништување[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Angyal, Pál (1927). „A magyar büntetőjog kézikönyve IV. rész“. A magyar büntetőjog kézikönyve. Архивирано од изворникот на 2015-04-30. Посетено на 19 January 2012.
  2. A Forradalmi Kormányzótanács XXVI. számú rendelete (на унгарски)
  3. Official name of the state between 23 June and 1 August according to the constitution, see: A Magyarországi Szocialista Szövetséges Tanácsköztársaság alkotmánya (in Hungarian)
  4. [1]