Уме (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Река Уме (Шведска)
Река Уме во близина на Умео
Река Уме

Река Уме (шведски: Ume älv) е река во централна Шведска.

Должината на реката е 460 километри, областа на сливот е 26,7 илјади квадратни метри. Реката Уме потекнува од езерото Еверуман и тече во југоисточна насока преку платото Норланд до Ботнискиот Залив. Во горниот тек има водопади, брзаци и бројни езера (најголемиот е Стуруман). Има голема лева притока - реката Винделелвен, долга 445 километри. Замрзнува од ноември до мај.

На реката Уме има каскада од неколку хидроцентрали. Постојат градови на реката - Ликсел, Венеси, и во близина на устието е пристаништето на Умео.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Уме-Эльв // Ужи — Фидель. — М. : Советская энциклопедия, 1956. — С. 226. — (Большая советская энциклопедия : [в 51 т.] / гл. ред. Б. А. Введенский ; 1949—1958, т. 44).