Умендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Умендорф
Грб на Умендорф
Умендорф во рамките на Германија
Умендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Тибинген
Округ Биберах
Месни единици 2
Градоначалник Клаус Б. Рајхерт
Основни податоци
Површина 20,66 км2
Надм. височина 545 м
Население 4.403 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 213 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BC
Пошт. бр. 88444
Повик. бр. 07351
Портал www.ummendorf.de
Местоположба на Умендорф во рамките на округот Биберах
Карта
Карта
Координати 48°3′52″N 9°49′38″E / 48.06444° СГШ; 9.82722° ИГД / 48.06444; 9.82722Координати: 48°3′52″N 9°49′38″E / 48.06444° СГШ; 9.82722° ИГД / 48.06444; 9.82722

Умендорф — општина во германската сојузна држава Баден-Виртемберг. Една од 45 општински средишта на округот Биберах. Според проценките од 2010 година, во оштината живееле 4 351 жител. Има регинална шифра (AGS) 8426120.

Умендорф се наоѓа во сојузната држава Баден-Витемберг во округот Биберах. Општината се наоѓа на надморска височина од 545 метри. Површината на општината изнесува 20,6км2.

Во самото место, според проценките од 2010 година, живееле 4 353 жители. Просечна густина на населеност изнесува 211ж/км2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]