Умба (долина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Умба (свахили: Umba) е географска област во Танзанија, северно од планинскиот венец Усамбара во регионот Танга. Ова подрачје е наоѓалиште на уникатен вид на сафири кои се образуваат од речните наноси во истоимената река Умба[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]