Улјановска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Улјановска област
Знаме на Улјановската област Грб на Улјановската област
=Улјановска во Русија
Држава: Русија
Округ: Приволшки
Површина: 37 300 km²
Население: 1 322 000( 2007)
Главен град: Улјановск
Густина на население: 35.4 жит. на km²
Повикувачки број: 73

Улјановска област (руски:Улья́новская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Улјановск. Областа и градот се наречени по деецот Владимир Илич Улјанов Ленин.