Улјановск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грбот на Улјановск

Улјановск е град во Русија. Население: 623,100 (2005). Градот е административен центар на Улјановската област.

Градот бил основан од Богдан Хитрово во 1648. До 1924 градот го носел името Симбирск. Во Улјановск е роден Владимир Илич Улјанов (Ленин), во негова чест градот бил преименуван.