Улштет-Кирхазел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Улштет-Кирхазел
Грб на Улштет-Кирхазел
Улштет-Кирхазел is located in Германија
Улштет-Кирхазел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Месни единици 32
Градоначалник Петер Шретер
Основни податоци
Површина 122,27 км2
Надм. височина 169 - 526 м
Население 5.729 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07407
Повик. бр. 036742,036743,03672
Портал www.uhlstaedt-kirchhasel.de
Местоположба на Улштет-Кирхазел во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°44′31″N 11°27′57″E / 50.74194° СГШ; 11.46583° ИГД / 50.74194; 11.46583Координати: 50°44′31″N 11°27′57″E / 50.74194° СГШ; 11.46583° ИГД / 50.74194; 11.46583

Улштет-Кирхазел (германски: Uhlstädt-Kirchhasel) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината Улштет-Кирхазел била основана на 1 јули 2002 со спојување на општините Бојтелсдорф, Дорндорф, Енгерда, Кирхазел, Нидеркросен, Ределвиц, Шлоскулм, Шмиден, Тајхвајден, Улштет и Цојч. На 1 декември 2007, општините Гроскохберг и Хајлинген станале дел од општината Улштет-Кирхазел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)