Улчи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улчи
Нани
Вкупен број
2.913 (2002)
Подрачја со значајно население
 Русија: Хабаровски крај
 Украина76[1]
Јазици
улчиски, руски
Вероисповед
шаманизам, православие
Сродни народи
Ајни, тунгуски народи

Улчите (руски: ульчи, улчиски: нани/ nani) се тунгуски народ кој живее во Источна Русија. Околу 90% од Улчите живеат во Хабаровски крај. Според пописот од 2002 година во Русија имало 2.913 Улчи. Бројот на Улчите се намалил, бидејќи на пописот во 1989 година имало 3.173 Улчи. Говорат на улчиски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]