Улстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Улстер
Ulster
Ulster Geisa.JPG
Улстер во Гајза
Место Хесен, Тирингија; Германија
Должина 57,2 км
Извор Од планините Рен
50°16′32″ N; 9°35′43″ E / 50.2755° N; 9.5953° E / 50.2755; 9.5953Координати: 50°16′32″ N; 9°35′43″ E / 50.2755° N; 9.5953° E / 50.2755; 9.5953
Висина на изворот околу 818 м над мор. ниво
Утока Кај Филипстал во Вера
50°30′13″ N; 9°35′42″ E / 50.5036° N; 9.595° E / 50.5036; 9.595
Висина на утоката околу 225 м над мор. ниво
Спуст ~ 593 м
Слив Везер
Одлив Вера → Везер → Северно Море
Слив 421,032 км²
Истек Просечен низок:    1,23 м³/с
Просечен среден:   5,279 м³/с
Десни притоки Вајд, Колбах, Бременбах, Бермбах
Леви притоки Брандбах, Шепенбах, Апфелбах, Гајза, Тафт, Брајцбах
Паланки Тан, Гајза
Села Еренберг, Хилдерс, Шлајд, Бутлар, Унтербрајцбах, Филипстал
Велосипедски патеки: Улстер; од нејзе се делат Кегелшпил и Милзебург

Улстер (германски: Ulster) — 57,2 километри долга река во Тирингија и Хесен, Германија, лева притока на реката Вера. Нејзиниот извор е на планините Рен, близу Еренберг. Улстер тече северно низ градовите Хилдерс, Тан, Гајза и Унтербрајцбах. Се влева во Вера во Филипстал.