Улрих Корц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Улрих Корц
Kortz.jpg
Ulrich Kortz
Живеалиште Бремен, Германија
Националност Германец
Полиња Хемија
Установи Јакобс Универѕитет
Образование Georgetown University
Докторски ментор M. T. Pope
Познат по Синтеѕа на Полиоксометалати

Улрих Корц (гернански: Ulrich Kortz) е германски научник, чија истражувачка дејност се концентрира околу синтезата на нови полиоксометалати. Корц се смета за еден од основололожниците на синтеза на полиоксометалати од благородни метали.

Надворешни Линкови[уреди | уреди извор]