Улрика Бабијакова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Помали откриени планети: 14 [1]
15053 Бочничек[1] 17 декември 1998
22185 Штиавница[2] 29 декември 2000
22644 Матејбел[1] 27 јули 1998
(49436) 1998 YX2[1] 17 декември 1998
(72062) 2000 YR17[2] 24 декември 2000
(72070) 2000 YC33[2] 31 декември 2000
(82809) 2001 QK33[2] 17 август 2001
(82908) 2001 QU100[2] 19 август 2001
(104650) 2000 GY132[2] 9 април 2000
(109096) 2001 QJ33[2] 16 август 2001
(123613) 2000 YQ17[2] 24 декември 2000
123647 Томашко[2] 31 декември 2000
(165712) 2001 QV33[2] 17 август 2001
(334076) 2001 QW33[2] 17 август 2001
1 со Петр Правец
2 со Петер Кушнирак

Улрика Бабијакова (словачки: Ulrika Babiaková; 3 април 1976 - 3 ноември 2002) била словачки астроном и откривач на помали планети од Банска Штијавница, Словачка. Таа е заслужна од Центарот за помали планети за откритието и сооткривањето на 14 астероиди во текот на 1998-2001.[1][2][3]

Астероидот на главниот појас 32531 Улрикабабијакова, откриен од астрономот и сопруг Петер Кушнирак во 2001 година, бил именуван во нејзиното сеќавање на 8 октомври 2014 година (MПC 90379).[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Minor Planet Discoverers (by number)“. Minor Planet Center. 20 June 2016. Посетено на 6 August 2016.
  2. „Banská Štiavnica bude vo hviezdach“. 11 May 2009. Архивирано од изворникот на 19 May 2009. Посетено на 23 January 2010.
  3. 3,0 3,1 „32531 Ulrikababiakova (2001 PG13)“. Minor Planet Center. Посетено на 6 August 2016.
  4. „MPC/MPO/MPS Archive“. Minor Planet Center. Посетено на 6 August 2016.