Ули Едел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ули Едел (роден на 11 април 1947 година во Неушател на Рајн) е германски телевизиски и филмски режисер. Неговите најпознати филмови се Кристијана Ф. - Ние децата од станицата Зоо, Последниот излез од Бруклин и Комплексот Баадер Меинхоф.

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Едел бел награден со баварски и германски филмски награди во 1990 година, во категоријата најдобар режисер за неговиот филм Последен излез Бруклин. Во 2009 година, тој добил нова номинација во истата оваа категорија за неговата работа на филмот комплексот Баадер Меинхоф.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]