Улица на кралицата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица на кралицата во текот на летото 2006 година.
Камионот користен во терористичкиот напад во 2017 година.

Улица на кралицата во Стокхолм, Шведска, е главна пешачка улица. Се протега северно од мостот Риксброн кај Норстром, во областа Нормалм, до Опсерваториелунден во областа Васастаден.

Состав[уреди | уреди извор]

Улицата е паралелна со Васагатан и Свеавеген, Улица на кралицата е пресечена со (на југ кон север) Фредсгатан, Јакобсгатан, Херкулесгатан, Ватугатан, Кларабергсгатан, Местер Самуелсгатан, Бригаргатан, Гамла Брогатан, Кунгсгатан, Апелбергсгатан, Олоф Палмес Гата, Барнхусгатан, Адолф Фредрикс Киркогата, Валингатан, Камакаргатан, Тегнергатан, Родмансгатан, Кунгстенсгатан и Опсерваторија.

Поголемиот дел од улицата е без автомобили и е опкружен со бројни продавници и бутици, а една од најголемите е стоковната куќа Градот Оленс. Во текот на летото, улицата често е преполна со туристи.

Историја[уреди | уреди извор]

Улицата е поставена во 1630-те и 1640-те кога околината била изградена на праволиниски план за решетка, значајна иновација во урбаната средина на Стокхолм. Првично била именувана како „Улица на големиот крал“ и подоцна била преименувана во „Улица на кралицата“ во чест на кралицата Кристина, која владеела од 1632 до 1654 година.[1] Нејзиното име било поврзано со името на блиската „Улица на владата“. Овој стил на именување бил релативно нов за Скандинавија, која немала традиција на улици именувани на кралот или кралицата. Најверојатно е позајмен од Амстердам или Копенхаген, каде на групи улици им биле дадени имиња од истите семантички категории. Така, во областа Кристијаншавн во Копенхаген, поставена во 1618 година, три улици биле именувани како „Улица на кралот“, „Улица на кралицата“ и „Улица на принцот“.[2]

На 11 декември 2010 година, Улица на кралицата било местото на бомбашките напади во Стокхолм во 2010 година. Тајмур Абдулвахаб ал-Абдали, шведски државјанин со ирачко потекло, бил убиен од една од неговите бомби, а уште две лица биле повредени.[3] Инцидентот бил првиот самоубиствен бомбашки напад во Шведска.[4]

На 7 април 2017 година, улицата повторно имала терористички инцидент, смртоносниот камион во кој загинале пет лица, а уште петнаесет биле повредени.[5] Рахмат Акилов, државјанин на Узбекистан, возел камион низ пешаци и удрил во стоковната куќа.[6]

Значајни жители[уреди | уреди извор]

Драматургот, романописец и есеист Август Стриндберг живеел во Сина кула (Улица на кралицата 85) последните четири години од својот живот. Зградата сега е место на Музејот Стриндберг.[7]

Друг познат жител бил банкарот и магнат на весници од 19 век Андре Оскар Валенберг, кој живеел со своето семејство на Улица на кралицата 66 до 1876 година.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wahlberg, Mats, "Systematized Name-Giving in the Areas of Place-Names and Personal Names – with Special Reference to Sweden", in van Nahl, Astrid; Elmevik, Lennart; Brink, Stefan: Namenwelten: Orts- und Personennamen in historischer Sicht, p. 389. Walter de Gruyter, 2004, ISBN 978-3-11-018108-1.
  2. Wahlberg, Mats (2005). „The development of place-names from the 16th to the end of the 18th century“. Во Bandle, Oscar (уред.). The Nordic Languages. Walter de Gruyter. стр. 1329. ISBN 978-3-11-019706-8.
  3. Borger, Julian (12 December 2010). „Stockholm bombing: authorities ponder impossibility of policing lone jihadists“. The Guardian. Посетено на 12 December 2010.
  4. „- Regjeringen reagerer med avsky“. Norwegian Broadcasting Corporation (Norwegian). 12 December 2010. Посетено на 12 December 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. Doug Stanglin (7 April 2017). „Swedish PM calls deadly truck ramming a 'terror attack'. USA Today. Посетено на 7 April 2017.
  6. Anderson, Christina (10 April 2017). „Sweden Mourns Stockholm Attack Victims; Suspect Is Formally Identified“. The New York Times. Посетено на 11 April 2017.
  7. Bjurstrom, C. G. Strindberg, p. 82, CUP Archive, 1971.
  8. Nilsson, Göran B.; Metcalf, Michael F. The founder: André Oscar Wallenberg (1816-1886), Swedish banker, politician & journalist, p. 296. Almqvist & Wiksell International, 2005, ISBN 978-91-22-02102-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

59°19′54.58″N 18°03′48.38″E / 59.3318278° СГШ; 18.0634389° ИГД / 59.3318278; 18.0634389