Улица во Марли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица во Марли
Une rue à Marly
Улица во Марли
Творец Алфред Сисли
Димензии 50 см × 65 см
Место Кунстхале Манхајм

Улица во Марли (неточен наслов, исто така позната како Плоштад на пазарот) - слика од 1876 година на Алфред Сисли. Се наоѓа во Кунстхале Манхајм од 1913 година. Насликана во Ле Пор-Марли, таа е репродуцирана на местото на неговото создавање на патеката Земјата на импресионистите [1].

Опис[уреди | уреди извор]

Станува збор за слика масло на платно со димензии 50 × 65 см. Сисли прикажал лица кои изгледаат речиси проѕирни.

Анализа[уреди | уреди извор]

Платното го прикажува патот од Версај до Ле Пор-Марли. Зградите и деловните објекти не се променети[2].

Репродукција на патеката Земјата на импресионистите[уреди | уреди извор]

Известување за репродукцијата на сликата на местото на нејзиното создавање.

Репродукцијата на сликата во природна големина е изложена од 1990-тите на местото на нејзиното создавање, по патеката Земјата на импресионистите, на улицата Жан-Жорес де Пор-Марли број 9, на аголот со патот што ги поврзува Версај до Сен Жермен-ан-Леј. И покрај густиот сообраќај, повеќето куќи и денес се препознатливи.

Потекло[уреди | уреди извор]

  • Стекнат од музејот Кунстхале во Манхајм во 1913 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Le circuit Pissarro“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-10-29. Посетено на 2022-02-17.
  2. Marie-Amynthe Denis, De Renoir à Vuillard: Marly-le-Roi, Louveciennes, leurs environs : 22 mars-24 juin 1984, Musée-promenade de Marly-le-Roi-Louveciennes, Le Musée, 1984, p. 130 : "Ce tableau représente en fait la partie basse de la route de Versailles à Port-Marly. Les constructions sont restées pratiquement inchangées ainsi que les commerces. On note des ressemblances remarquables dans le site et l'architecture."
  3. „Une rue à Marly / Kunsthalle Entwicklung“ (германски). Посетено на 27-09-2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]