Прејди на содржината

Улитски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улитски јазик
Застапен во СД Микронезија
ПодрачјеУлити
Говорници(3,000 во 1987 г.)
Јазично семејство
Статус
Службен во СД Микронезија
Јазични кодови
ISO 639-3uli

Улитскиот е микронезиски јазик кој се зборува на атолот Улити. Јазикот е еден од шесте службени јазици во Микронезија. Улитскиот го зборуваат околу 3.000 жители, од кои 700 се на атолот Улити. В0 2010 година бил објавен англиско-улитски речник.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Charity Publishes Dictionary For Remote Micronesian Islanders " COM-FSM, May 10, 2010.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]