Улвхилд Хокансдотер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Улвхилд Хакансдотер ( шведски : Ulfhild, англиски : Wulfhild, Wolfhild ), (околу 1095–околу 1148), двапати била кралица на Шведска (околу 1117–25 и околу 1134–48) и еднаш кралица на Данска (в. 1130–34) преку нејзините последователни бракови со Инге II од Шведска, Нилс од Данска и Сверкер I од Шведска . Улвхилд имала важна улога во нордиските династички врски од нејзиното време, но изворите се недоволни за детални околности. Се споменува како фатална жена на средновековна Скандинавија, како и добродетел на Католичката црква .

Ран живот[уреди | уреди извор]

Улвхилд потекнува од Норвешка. Ракописот на нордиската сага Фагрскина ја споменува како ќерка на норвешкиот магнат Хокон Финсон, од семејството Тјота. Името на нејзината мајка не е зачувано во подоцнежните векови. Во денешно време се сугерираlo дека нејзината мајка била поранешната норвешка и данска кралица Маргарет Фредкула, ќерка на Инге I од Шведска .[1] Сепак, оваа хипотеза не може да се потврди.

Кралицата[уреди | уреди извор]

Улвхилд првпат билa омажена со шведскиот крал Инге II, околу 1116/17 година. Изгледа дека немале деца. Инге бил помлад од двајца владејачки браќа. Постариот брат, кралот Филип починал во 1118 година под непознати околности, оставајќи го Инге како единствен владетел. Кратката хроника во вестроготскиот закон вели дека кралот Инге умрел од злобен пијалок во Естерјетланд . Некои подоцнежни извори го ставаат атентатот во опатијата Врета . Годината не е позната, но не подоцна од в. 1129.[2] Писателот Аке Олмаркс шпекулирал дека Улвхилд се запознала со нејзиниот иден сопруг, источногеатскиот магнат Сверкер, и го натерала да ја отруе Инге.[3]

Некое време по смртта на кралот Инге, Улвхилд се преселила во Данска, наместо да се врати во Норвешка. Можеби го сторила тоа за да побара азил: изгледа дека имала роднини и сојузници во Данска, додека политичките турбуленции ја потресувале Шведска.[4] Таа се омажила за кралот Нилс од Данска по смртта на неговата прва кралица, Маргарет Фредкула од Шведска, во в. 1130. Бракот повеќе или помалку се совпаднал со прифаќањето на синот на Нилс, Магнус Силниот за крал во делови на Шведска. Сепак, Улвхилд го нападна нејзиниот посинок Магнус против неговиот братучед и ривал Кануте Лавард .[5] Канут на крајот бил убиен од Магнус во 1131 година. Граѓанската војна сега избувнала во Данска, каде Нилс и Магнус застанале против барателот Ерик Емун . Покрај тоа, бракот не бил хармоничен, а Нилс бил 20-30 години постар од неговата сопруга. Хроничарот Саксо Граматикус нè информира за драматичното распаѓање:

„Во меѓувреме, Швеѓаните, кога слушнаа дека Магнус е зафатен со војна во Данска, го зеле за свој крал еден сонародник Сверкер, човек со ниско потекло; не затоа што го ценеле толку многу, туку затоа што не сакале да стојат под странец. Бидејќи беа навикнати да имаат некој свој на чело, не можеа да прифатат да имаат странец за шеф. Нилс се оженил со Улвхилд од Норвешка по смртта на Маргарет. Сверкер ѝ испратил налози и ја побарал нејзината љубов. Набргу потоа тој тајно ја донел од нејзиниот сопруг и ја натерал да се омажи за него. Со оваа љубовница, која лажно ја нарече својата венчана сопруга, му се погрижи на синот Чарлс кој стана крал по него.“ [6]

Настанот не е датиран, но мора да се случил помеѓу 1132 и 1134 година. Љубопитната приказна за бегството може да се објасни со позицијата на Улвхилд. Бидејќи била вдовица на Инге II, таа ги претставувала имотите и влијанијата на изумрената куќа на Стенкил . Бракот со Улвхилд го легитимирал устоличувањето на некралското велико Сверкер, сега кога нејзиниот посинок Магнус бил протеран од Шведска. Како што е познато, немало приговори (освен делумниот Саксо) против нејзиниот трет брак или против легитимноста на нејзините деца. Напротив, Улвхилд е пофалена од свештенички извори како добродетелка на црквата. Цистерцијците биле повикани на иницијатива на Улвхилд и ги основале опатите на Алвастра и Нидала во 1143 година [7] Алваста дури била основана на земја што била дел од невестинскиот подарок на Сверкер за Улвхилд.[8]

По најмалку една деценија кралство, Улвхилд умрела, извесно време помеѓу 1143 и 1150 година. Сверкер второ се оженил со Рикиса од Полска, вдовица на Магнус, кралот на Гетеланд, претходниот ривал и противник на Сверкер. Ова, исто така, бил политички мотивиран брак кој можеби имал за цел да ги привлече последните останки од партијата на Магнус кај Сверкер.[9]

Деца и семејство[уреди | уреди извор]

Улвхилд била во брак трипати; со шведскиот крал Инге II во в. 1117 година, со кралот Нилс од Данска во в. 1130 година, и со шведскиот крал Сверкер I во в. 1134 година. Таа имала најмалку два преживеани сина и две преживеани ќерки, сите родени од нејзиниот трет брак со Сверкер:

 • Хелена, ( ф. 1157), брачна кралица на Данска, во 1156 година се омажила за данскиот крал Кануте V, синот на Рикиса. Подоцна калуѓерка во опатијата Врета .
 • Јон Сверкерсон од Шведска, (dc 1152), спомнат како Јарл, но убиен од селаните во последните години на неговиот татко Сверкер.
 • Чарлс VII од Шведска, (г. 1167), кој по убиството на неговиот татко држел (делови од) Гетеланд, веројатно бил наречен Јарл и секако се сметал за наследник и династички наследник на неговиот татко, но на крајот успеал на тронот на Шведска по ривалите од нивната династија Ерик IX и Магнус II, како крал Чарлс VII од Шведска.
 • Ингегерд Сверкерсдотер (р. 1204), игуманија на опатијата Врета

Некои генеалогии велат дека Суне Сик (види го) како помлад син на кралот Сверкер, како татко на Ингрид Илва ; не се знае дали бил и син на Улвхилд.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. Adolf Schück, "Drottning Ulvhilds härkomst", Personhistorisk tidskrift, 1953, pp. 29-30. http://personhistoriskasamfundet.org/1950-1970/
 2. Peter Sawyer. När Sverige blev Sverige. Alingsås: Viktoria, 1991, pp. 38-9.
 3. Åke Ohlmarks, Alla Sveriges kungar. Stockholm; Gebers, 1972, p. 36.
 4. Dick Harrison, Sveriges historia 600-1350. Stockholm: Norstedts, 2009, p. 210.
 5. Adolf Schück, "Drottning Ulvhilds härkomst", Personhistorisk tidskrift, 1953, p. 27. http://personhistoriskasamfundet.org/1950-1970/
 6. Saxo Grammaticus, Danmarks krønike. København; Asschenfeldt's Stjernebøger, 1985, II, pp. 81.
 7. Sven Tunberg, Sveriges historia till våra dagar. Andra delen. Äldre medeltiden. Stockholm: P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1926, p. 41; Dick Harrison, Sveriges historia 600-1350. Stockholm: Norstedts, 2009, p. 174.
 8. Sven Tunberg, Sveriges historia till våra dagar. Andra delen. Äldre medeltiden. Stockholm: P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1926, p. 41.
 9. Sawyer, Peter. När Sverige blev Sverige. Alingsås: Viktoria, 1991, p. 42.

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

 • Свен Тунберг, „Улфхилд“, во Нордиск Фамиљебок, второ издание, [1]
 • Lars O. Lagerqvist (1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år",("Sweden and its rulers during 1000 years") (Swedish). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)91-0-075007-7
 • Gunnar Hedin, Sveriges kungar och drottningar under 1000 år (Кралевите и кралиците на Шведска во текот на 1000 години) (на шведски). Borås: Företagsgruppen, 2002 (ISBN 91-631-2020-8 ).
Улвхилд Хокансдотер
House of Thjotta
Роден(а): c. 1095 Починал(а): c. 1148

Предлошка:S-roy

Претходник
Ragnhild
Queen consort of Sweden
c. 1117–c. 1125
Наследник
Richeza of Poland
Претходник
Richeza of Poland
Queen consort of Sweden
c. 1134–c. 1148
Претходник
Margaret Fredkulla
Queen consort of Denmark
c. 1130–c. 1134
Наследник
Malmfred