Улабекташко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улабекташко Езеро
Λίμνη Πλατανόβρυσης
Координати41°21′07″ N; 24°25′23″ E / 41.352° СГШ; 24.423° ИГД / 41.352; 24.423Координати: 41°21′07″ N; 24°25′23″ E / 41.352° СГШ; 24.423° ИГД / 41.352; 24.423
Видвештачко
Главни приливиМеста
Сливни земјиГрција
Површина&100000000000003350000003,35 км2

Улабекташко Езеро (грчки: Λίμνη Πλατανόβρυσης, Лимни Платановрисис) — вештачко езеро создадено со изградба на брана на реката Места[1] во Драмско, Егејска Македонија. Наречено е по селото Ула Бекташ (Платановриси). Зафаќа површина од 3,25 км2. Од север, во езерото се влева и Ѓаволска Река (Фарасинос или Дјаволорема), што впрочем претставува нејзина утока во Места.

Недалеку спротиводно по реката се протега поголемата акумулација Черешовско Езеро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]