Украински Турци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Украински Турци
Вкупен број
8.844 (попис 2001) [1]
10.000 месхетајнски Турци (академска проценка)[2][3][4]
плус уште 5.394 турски државјани (2009)[5]
Подрачја со значајно население
 Херсонска област3.736
 Донечка област1.791
 Крим969
 Николаевска област758
Јазици
турски
Вероисповед
ислам

Украински Турцималцинско население во Украина. Заедницата во голема мера е составена од Месхетски Турци и доселеници од Турција.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско доселување[уреди | уреди извор]

Првата унија за попис на Советскиот Сојуз во 1926 забележал 8,570 Отомански Турци кои живееле во Советскиот сојуз. Отоманските Турци веќе не се наведени оделно во пописот, се претпоставува оние кои живееле во Украина или се асимилирани во украинското опшество или ја имаат напуштено државата.[6]

Месхетски Турци[уреди | уреди извор]

Турци во Украина според официјален попис'
Попис Турци
1939[7] 853
1959[8] 284
1970[9] 226
1979[10] 257
1989[11] 262
2001[1] 8,844

Месхетските Турци се населиле во Украина после Втората светска војна кога Советскиот сојуз се подготвувал да започне кампања против Турција.

Околу 10.000 Месхетски Турци живеат во Украина.[12] Мнозинството на Месхетските Турците се населиле во Украина за време на 1989-1990 по етнички прогон во Долината Фергеј во Узбекистан.

Месхетските Турци се сунити.

Континентално турско доселување[уреди | уреди извор]

Украина била сведок на зголемување на бројот на доселеници од Турција. Во 2009 година, во Украина живеат 5394 турски државјани.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според украинскиот попис од 2001 година во Украина живеат 8.844 турски државјани. Мнозинството на заедницата живееше во Херсон (3.736), Донецк (1.791), на Крим (969) и во Николаевската област (758).

Религија[уреди | уреди извор]

Во Мариупол е изградена џамија и именувана по Сулејман Величествениот, џамијата е отворена во 2005 година од страна на деловникот Салит Џихан. Во џамијата има пет дневни молитви, покрај петочните.

Џамијата „Сулејман Величествениот“ во Мариупол

Галерија[уреди | уреди извор]

Отоманска архитектура во Украина.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Државна статистичка служба. „Попис на населението (2001): Распоред на населението по националност и мајчин јазик“. конс. 2012-01-16. 
 2. Pentikäinen & Trier 2004, 20.
 3. Aydıngün и др. 2006, 14.
 4. Council of Europe 2006, 23.
 5. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı. „YURTDIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZLA İLGİLİ SAYISAL BİLGİLER (31.12.2009 tarihi itibarıyla)“. конс. 2011-09-27. 
 6. Akiner 1983, 381.
 7. Демоскоп Weekly. „Всесоюзная перепись населения 1939 года. Национальный состав населения по республикам СССР“. конс. 2012-01-19. 
 8. Демоскоп Weekly. „Всесоюзная перепись населения 1959 года. Национальный состав населения по республикам СССР“. конс. 2012-01-19. 
 9. Демоскоп Weekly. „Всесоюзная перепись населения 1970 года. Национальный состав населения по республикам СССР“. конс. 2012-01-19. 
 10. Демоскоп Weekly. „Всесоюзная перепись населения 1979 года. Национальный состав населения по республикам СССР“. конс. 2012-01-19. 
 11. Демоскоп Weekly. „Всесоюзная перепись населения 1989 года. Национальный состав населения по республикам СССР“. конс. 2012-01-19. 
 12. http://hoglentatum.narod.ru/