Узгенско минаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Узгенско минаре
Uzgen Minaret.jpg
Минарето во 2012 година
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Kyrgyzstan" does not exist
Друг називÖzgön Minar, Uzgend Minaret
МестоУзген
ОбластОшка област
Координати40°46′0″N 73°18′0″E / 40.76667° СГШ; 73.30000° ИГД / 40.76667; 73.30000Координати: 40°46′0″N 73°18′0″E / 40.76667° СГШ; 73.30000° ИГД / 40.76667; 73.30000
Висина27.5 м
Историја
МатеријалЦигла
Архитектура
СтиловиМинаре

Узгенското минаре[1]минаре од 11 век, сместено во Узген, Киргистан. Тој е дел од старите урнатини во Узген, заедно со три добро сочувани мавзолеи кои се наоѓаат во близина. Узгенското минаре е заострена кула висока 27,5 метри, со основен пречник од 8,5 метри, сведувајќи се на 6,2 метри на врвот.[2]

Изградена со тули, архитектурата на Узгенското минаре се состои од три особенити делови. Има долен дел во облик на октаедар висок 5 метри и среден цилиндричен заострен дел, сличен на минарето Бурана во северен Киргистан. Горниот дел со заоблени прозорци и купола е релативно неодамнешен додаток, изграден од 1923 до 1924 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Minaret of Uzgen“. archnet.org. Посетено на 18 September 2018.
  2. 2,0 2,1 „The Uzgen Minaret“. discovery-kyrgyzstan.com. Посетено на 12 март 2022.