Удине (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраина Удине
Provincia di Udine
Покраина
Грб на Покраина Удине
Метоположба на покраината Удине во Италија
Метоположба на покраината Удине во Италија
Земја Италија
РегионФурланија-Јулиска Краина
Админ. цент.Удине
Општини137
Управа
 • ПретседателПјетро Фонтанини
Површина
 • Вкупна4.905 км2 (1,894 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно541.587
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.33100 (Удине), 33010-33011, 33013, 33015-33059
Повик. бр.0432 (Udine),0427, 0428, 0431, 0433
Рег. таб.UD
ISTAT030
Мреж. местоprovincia.udine.it

Удине или Видем (италијански: Provincia di Udine, фурлански: Provincie di Udin, словенечки: Videmska pokrajina, германски: Provinz Udine) — покраина во автономниот регион Фурланија-Јулиска Краина, Италија. Се граничи со Австрија и Словенија. Административен центар е Удине (Видем).

Зафаќа површина од 4.905 км2 и има население од околу половина милион жители. Има брег со должин од 16 км. Опфаќа 137 општини. На 30 април 2008 г., десетте најнаселени општини се:

Општина Население
Удине (Видем) 98.326
Кодројпо 15.490
Тавањако 14.054
Латизана 13.478
Червињано дел Фриули 13.289
Чивидале дел Фриули (Чедад) 11.518
Џемона дел Фриули (Хумин) 11.154
Толмецо (Толмеч) 10.673
Пазијан ди Прато 9.131
Тарченто (Чента) 9.074

Во покраината живеат лица-државјани на разни земји, од кои најбројни се[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податоци од 31 декември 2010 г. ISTAT. „Удине“. ISTAT. Архивирано од изворникот на 2018-01-26. Посетено на 2012-06-06. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 46°04′N 13°14′E / 46.067° СГШ; 13.233° ИГД / 46.067; 13.233