Уго Амалди (физичар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уго Амалди

Уго Амалди - роден 1934 година, е италијански физичар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој е син на првиот генерален секретар на ЦЕРН Едоардо Амалди. Амалди бил професор на катедрата за физика на Универзитетот во Милано, а претходно работел во Институтот Санита и ЦЕРН. Има почесни докторати од Универзитетот во Лион, Универзитетот во Упсала (1993), Универзитетот во Валенсија и Универзитетот во Хелсинки. Тој е член на Европското физичко друштво, истакнат здружен професор на Техничкиот универзитет во Минхен, член на Академијата Линкеј и ја добил инаугуративната награда Бруно Понтекорво од JINR. Тој, исто така, го основал проектот за хадронска терапија во ЦЕРН во 1991 година.