Јован Углеша

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Углеша)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јован Углеша
Починал 26 септември 1371
Марица
Причина за смрт во битка
Звање деспот, војвода
Вероисповед православие
Сопружник/ци Елена
Област на крал Волкашин Мрњавчевиќ и деспот Јован Углеша (во 1371 година).

Јован Углеша бил македонски крал, кој ја создал Серската држава,со престолнина во градот Сер, во чија територија спаѓале источниот дел на Македонија, делови од Халкидик, Струмица, Мелник, Места и граничел со имотите на брат му Волкашин.Државата ја создал во 1365 година по примерот на брата си Волкашин. Загинал на 26 септември 1371 година во Маричката битка заедно со неговиот брат.