Убавицата (уметничка слика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Убавицата
Творец Борис Кустодиев
Година 1915
Вид Масло на платно
Димензии 141 см × 185 см
Место Третјаковска Галерија, Москва

Убавицата (руски: Красавица) е уметничка слика нацртана во техниката масло на платно  во 1915 година од рускиот уметник Борис Кустодиев. Сликата зафаќа димензии од 141 на 185 сантиметри и се наоѓа изложена во Третјаковската Галерија.[1] Модел за сликата била глумицата на Московскиот Уметнички Театар Фаина Шевченко.[2]

Опис[уреди | уреди извор]

Сликата прикажува голи, дебела жена која седи на кревет во широка украсени соба со цветна позадина на ѕидните тапети.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Красавица, Кустодиев, 1915 at muzei-mira.com
  2. How Faina Shevchenko Broke Chalyapin’s Heart Архивирано 27 октомври 2016 г.. Как Фаина Шевченко разбила сердце Федору Шаляпину 7 ноября 2012 Vechernyaya Moskva.