Прејди на содржината

Убавицата и Ѕверот (цртан филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Убавицата и ѕверот ( англиски: Beauty and the Beast) е американски анимиран филм од 1991 година премиерно прикажан во холивудскиот театар „Ел Капитан“ на 13 ноември истиата година. Филмот е продуциран од Дон Хенкс, во режија на Гери Трусдејл и Кирк Вајз, а сценариото на Линда Вулвертон, всушност е филмска адаптација на француската бајка Убавицата и ѕверот со елементи на истоимениот игран филм од 1946 година.[1] Во англиската верзија на филмот не стои името на францускиот писател Жан Мари Лепренс де Бомон, додека во француската верзија таа е потпишана како автор на бајката.[2]

Ова е воедно триесеттиот филм од колекцијата класици на Волт Дизни. Тој е првиот од само два анимирани филма што некогаш биле номинирани за Оскар во категоријата најдобар филм.

Музиката за филмот ја компонирале Алан Менкен и Хауард Елиот Ашман, тимот на композитори кои исто така ја напишале музиката за „Малата сирена“ на Дизни. Со заработка од 145.000.000 долари во САД и Канада и над 403.000.000 во остатокот од светот, Убавицата и ѕверот станала најуспешната анимирана адаптација до тоа време.[3][4] Филмот се нашол и на листата на најгледани филмови во Соединетите Американски Држави во 1991 година, и то на третото место, пред блокбастерите Terminator 2: Судниот ден и Робин Худ: Принц на крадците.[5]

Бел е млада девојка која поради сплет на околности се наоѓа во замокот на принцот кој бил претворен во ѕвер. Со помош на слугите на замокот кои се трансформирани во предмети за домаќинството и мебел, Бел ја учи најважната лекција од сите: вистинската убавина доаѓа одвнатре.

Награди и номинации

[уреди | уреди извор]
Награда Примил
Најдобра музика, оригинална музика Алан Менкен
Најдобра музика, оригинална песна Beauty and the Beast Алан Менкен и Хауард Ашман
Номинации:
Најдобар филм Дон Хенк
Најдобра музичка оригинална песна Бел Алан Менкен и Хауард Ашман
Најдобра музика, оригинална песна Алан Менкен и Хауард Ашман
Најдобра песна Тери Портер, Мел Меткалф, Дејвид Џ. Хадсон и Док Кејн

Златен глобус

[уреди | уреди извор]

Убавицата и ѕверот е првиот анимиран филм кој освоил Златен глобус во категоријата најдобар филм - мјузикл или комедија. Следните анимирани филмови кои го постигнале ова се Кралот Лав и Приказна за играчките 2 .

Награда резултати
Најдобар филмски мјузикл или комедија победник
Најдобра оригинална музика победник
Најдобра оригинална песна за Убавицата и ѕверот победник
Најдобра оригинална песна за песната Ти си наш гостин номинација
Награда Резултатот
Најдобар албум за деца победник
Најдобра поп изведба на група или дует со вокал (за Убавицата и ѕверот) победник
Песна на годината (за Убавицата и ѕверот) номинација
Најдобра инструментална композиција напишана за филм победа
Најдобра песна напишана за филм или телевизиска претстава (за Убавицата и ѕверот) победа
Албум на годината (за Убавицата и ѕверот) номинација

Други награди

[уреди | уреди извор]

Во јуни 2008 г Американскиот филмски институт ја објави топ 10 листата. (Топ десет) од најдобрите филмови во десет филмски жанрови базирани на анкета на повеќе од 1.500 луѓе. Убавицата и ѕверот го зазеде седмото место меѓу најдобрите анимирани филмови.[6][7]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Toacorn.com: Dining and Entertainment section: "Beauty and the Beast stellar" Play review Архивирано на 8 јули 2008 г., Приступљено 10. 4. 2013.
  2. LePrince de Beaumont, Jeanne-Marie (1783). Beauty and the Beast „Containing Dialogues between a Governess and Several Young Ladies of Quality Her Scholars“ Проверете ја вредноста |url= (help). The Young Misses Magazine (4. изд.). London. 1: 45–67.
  3. „Beauty and the Beast“. Lee's Movie Info.
  4. Beauty and the Beast Movie History“. Дизнијева архива.
  5. „$100 Million Movies“. Вашингтон пост.
  6. „AFI Crowns Top 10 Films in 10 Classic Genres“. ComingSoon.net. American Film Institute. 17. 6. 2008. Архивирано од изворникот на 18. 08. 2008. Посетено на 18. 8. 2008.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
  7. „Top Ten Animation“. American Film Institute. Посетено на 18. 6. 2008.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]