УТВА 75

Од Википедија — слободната енциклопедија
УТВА 75
Српско воено воздухопловство Утва 75
Намена Воен тренер / општа авијација
Земја на потекло  Југославија
Производител УТВА
Прв лет 19 мај 1976 [1]
Пуштен 1978 година
Состојба активен
Корисници Воено Воздухопловство на Југославија
Год. на производство 1978-1985 година
Произведени 136 [1]

УТВА 75 е компактен, нискокрилен моноплан, клипен мотор произведен од УТВА . Главно се користел како воен основен тренер и спортски авион. [2]

Дизајн и развој[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име utva-75.
  2. Dusan. „Утва 75“. www.vazduhoplovnetradicijesrbije.rs (српски). Belgrade. Архивирано од изворникот на 2013-09-23. Посетено на 26 February 2015.