УС Чита Палермо сезона 2014-2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од УС Чита Палермо 2014-2015)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

1leftarrow.pngМатична статија: ФК Палермо.

Палермо
сезона 2014–2015
СопственикИталија Маурицио Ѕампарини
ТренерИталија Џузепе Јакини
Серија А11-ти
Куп на Италијатрето коло
Најдобар стрелецЛига:
Аргентина Пауло Дибала (13)
Вкупно:
Аргентина Пауло Дибала (13)
Домаќин
Гост
Трети

Сезоната 2014-2015 на фудбалскиот клуб Палермо била враќање во Серија А, по пауза од една сезона во која тие се натпреварувале во Серија Б и таму ја освоиле титулата. Сезоната ја завршиле на 11-тото место во Серија А, додека во Купот на Италија биле елиминирани во третото коло.

Преглед на сезоната[уреди | уреди извор]

Треба да се напише

Дресови[уреди | уреди извор]

Спортска опрема: Хома
Главен спонзор: palermocalcio.it

Домашен
Гостински
Резервен
Прв голмански
Втор голмански

Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Албанија ГМ Самир Ујкани
2 Словенија ОД Роберто Витиело
3 Италија ОД Ерос Писано
3 Италија ОД Андреја Рисполи
4 Словенија ОД Синиша Анџелковиќ
5 Србија ОД Милан Милановиќ
6 Аргентина ОД Есекиел Муњос
7 Мароко ОД Ашраф Лазар
8 Парагвај СР Едгар Барето (капитен)
9 Аргентина НП Пауло Дибала
10 Португалија НП Жоао Силва
11 Данска НП Симон Макинок
12 Костарика ОД Џанкарло Гонсалес
13 Италија ОД Емерсон Палмиери
14 Италија СР Франческо Дела Рока
15 Италија СР Франческо Болцони
17 Франција СР Гранди Н'Гоји
18 Бугарија СР Ивајло Чочев
Бр. Позиција Играч
19 Италија СР Клаудио Терци
20 Аргентина НП Франко Васкес
21 Шведска СР Робин Кваизон
22 Брег на Слоновата Коска ОД Сулејман Бамба
22 Парагвај ОД Данило Ортис
23 Мароко ОД Зуаир Федал
25 Италија ОД Енцо Мареска
27 Италија СР Лука Ригони
28 Хрватска СР Мато Јајало
33 Швајцарија ОД Фабио Дапрела
68 Италија ГМ Андреја Фулињати
70 Италија ГМ Стефано Сорентино
77 Гвинеја-Бисао СР Карлос Ембало
89 Швајцарија СР Мишел Морганела
90 Словенија ОД Аљаж Струна
96 Италија НП Акурсио Бентивења
99 Италија НП Андреја Белоти

играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

Трансфери[уреди | уреди извор]

Прикажани се само побитните операции

Дошле[уреди | уреди извор]

Поз. Играч Од Начин
c ОД Брег на Слоновата Коска Сулејман Бамба слободен играч бесплатно
c ОД Бразил Емерсон Палмиери Сантос Сантос позајмен
c ОД Мароко Зухаир Федал Парма Парма позајмен
c ОД Костарика Џанкарло Гонсалес Колумбус Кру Колумбус Кру конечно
c СР Бугарија Ивајло Чочев ЦСКА Софија ЦСКА Софија конечно
c СР Италија Франческо Дела Рока Болоња Болоња вратен од заем
c СР Италија Лука Ригони Кјево Кјево конечно
c СР Шведска Робин Кваизон АИК АИК конечно
c НП Португалија Жоао Силва Бари Бари конечно
c НП Данска Симон Макинок Брондби Брондби конечно
c ОД Парагвај Данило Ортис Серо Портењо Серо Портењо позајмен
c ОД Италија Андреја Рисполи Парма Парма позајмен
c СР Хрватска Мато Јајало слободен играч бесплатно

Заминале[уреди | уреди извор]

Поз. Играч Од Начин
c ОД Словенија Аљаж Струна Карпи Карпи позајмен
c СР Италија Давиде Ди Џенаро Виченца Виченца позајмен
c СР Гвинеја-Бисао Карлос Ембало Карпи Карпи позајмен
c СР Србија Ален Стевановиќ Торино Торино вратен од заем
c СР Италија Џенаро Тројанело Болоња Болоња позајмен
c СР Италија Валерио Вере Удинезе Удинезе вратен од заем
c НП Уругвај Абел Ернандес Хал Сити Хал Сити конечно
c НП Северна Ирска Кајл Лаферти Норич Сити Норич Сити конечно
c НП Италија Сефас Малеле Виртус Ентела Виртус Ентела позајмен
c ОД Брег на Слоновата Коска Сулејман Бамба Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед позајмен
c ОД Мароко Зухаир Федал Парма Парма вратен од заем
c ОД Уругвај Есекиел Муњос Сампдорија Сампдорија позајмен
c ОД Италија Ерос Писано Верона Верона позајмен
c СР Демократска Република Конго Гранди Н'Гоји Лидс Јунајтед Лидс Јунајтед позајмен

Натпреварувања во сезоната[уреди | уреди извор]

Серија А[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Серија А 2014-2015.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Шампион на Италија Освојувач на Купот на Италија Coppacampioni.png 1. Јувентус Јувентус 87 38 26 9 3 72 24 +48
Coppacampioni.png 2. Рома Рома 70 38 19 13 6 54 31 +23
Coppacampioni.png 3. Лацио Лацио 69 38 21 6 11 71 38 +33
Coppauefa.png 4. Фјорентина Фјорентина 64 38 18 10 10 61 46 +15
Coppauefa.png 5. Наполи Наполи 63 38 18 9 11 70 54 +16
6. Џенова Џенова 59 38 16 11 11 62 47 +15
Coppauefa.png 7. Сампдорија Сампдорија 56 38 13 17 8 48 42 +6
8. Интер Интер 55 38 14 13 11 59 48 +11
9. Торино Торино 54 38 14 12 12 48 45 +3
10. Милан Милан 52 38 13 13 12 56 50 +6
11. Палермо Палермо 49 38 12 13 13 53 55 −2
12. Сасуоло Сасуоло 49 38 12 13 13 49 57 −8
13. Верона Верона 46 38 11 13 14 49 65 −16
14. Кјево Кјево 43 38 10 13 15 28 41 −13
15. Емполи Емполи 42 38 8 18 12 46 52 −6
16. Удинезе Удинезе 41 38 10 11 17 43 56 −13
17. Аталанта Аталанта 37 38 7 16 15 38 57 −19
1downarrow red.svg 18. Каљари Каљари 34 38 8 10 20 48 68 −20
1downarrow red.svg 19. Чезена Чезена 24 38 4 12 22 36 73 −37
The death.svg 20. Парма Парма 19 38 6 8 24 33 75 −42
1 Парма била казнета со одземање на 7 бодови.
2 Џенова не добила лиценца од УЕФА за настап во европските натпреварувања па нејзиното место го зазела Сампдорија.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Фудбалски куп на Италија 2014-2015.

Статистика[уреди | уреди извор]

Статистика на екипата[уреди | уреди извор]

Натпреварување Бодови Дома Гости Вкупно
О П Н И ДГ ПГ О П Н И ДГ ПГ О П Н И ДГ ПГ Г.Р
Серија А 49 19 8 6 5 30 25 19 4 7 8 23 30 38 12 13 13 53 55 -2
Coccarda Coppa Italia.svg Куп на Италија 1 0 0 1 0 3 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 3 -3
Вкупно 49 20 8 6 6 30 28 19 4 7 8 23 30 39 12 13 14 53 58 -5

Статистика на играчите[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Вклучени се сите официјални натпревари. Листата е подредена по бројот на дресот на играчите кога вкупниот број на голови е еднаков.

Ранг Бр. Поз. Нац. Име Серија А Куп на Италија Вкупно
1 9 НП Аргентина Пауло Дибала 13 0 13
2 20 СР Аргентина Франко Васкес 10 0 10
= 27 СР Италија Лука Ригони 9 0 9
4 99 НП Италија Андреја Белоти 6 0 6
5 18 СР Бугарија Ивајло Чочев 3 0 3
6 7 ОД Мароко Ашраф Лазар 2 0 2
= 8 СР Парагвај Едгар Барето 2 0 2
= 21 СР Шведска Робин Кваизон 2 0 2
7 2 ОД Италија Роберто Витиело 1 0 1
= 6 ОД Аргентина Есекиел Муњос 1 0 1
= 12 ОД Костарика Џанкарло Гонсалес 1 0 1
= 28 ОД Хрватска Мато Јајало 1 0 1
= 89 ОД Швајцарија Мишел Морганела 1 0 1

Last updated: 15 February 2015
Source: Competitions

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]