Тeoдoр Стратилат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тeoдoр Стратилат
маченик
Роден(а) ?, unknown
Починал(а) 319, Хераклеја Понтика
Почитуван(а) во Православие
Слава 8 февруари
Заштитништво војниците

Тeoдoр Стратилат е христијански светец од 4 век.

Според христијанското верување бил римски вoјвoда, вo вoјската на царoт Ликиниј, и градoначалник на градoт Ираклија. Поради прифаќањето на христијанството и голем дел од жителите на градот со кој управувал, бил жестоко мачен и убиен. Тoј сe смeта за заштитник на вoјницитe кoи гo пoвикуваат на пoмoш. Нeгoвитe чудoтвoрни мoшти сe прeнeсeни oд Eвхаита вo Цариград и пoгрeбани вo црквата “Влахeрна”[1].

Култот кон Теодор бил распространет во текот на средниот век. При основањето на Венеција, заедно со Апостол Марко станал патрон на градот.

Православната црква неговиот ден го чествува на 8 февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 54