Тјаша Станко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тјаша Станко
Лични податоци
Роден(а) 5 ноември 1997 (1997-11-05) (24 г.)
Марибор, Словенија
Националност Словенија Словенија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.73 м (5 ст 8 ин)
Позиција среден бек
Клупски податоци
Тековен клуб Подравка Копривница Подравка Копривница
Број 15
Сениорски клубови
2014-2017
2017-2019
2019-
Загорје Загорје
Крим Крим
Подравка Копривница Подравка Копривница
Репрезентација
2015- Словенија Словенија 51 (114)

Тјаша Станко (родена на 5 ноември 1997) — словенечка ракометарка, среден бек на Крим и на словенечката женската ракометна репрезентација.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Словенија Загорје[уреди | уреди извор]

Словенија Крим[уреди | уреди извор]

Поединечни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2017 World Women's Handball Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-10-09. Посетено на 2018-09-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]