Тутуновиот капетан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Тутуновиот капетан“ е долгометражен телевизиски филм направен во боја. Филмот е снимен од режисерот Игор Усов во студиото „Ленфилм“ во 1972 година и според претставата на Н. И. Адуева која го носи истото име.

Овој филм е снимен по наредба на Државниот комитет на Советот на министри на СССР на телевизиско и радио емитување.

Премиерата на филмот се одржала на 31 декември 1972 година.

Заплет[уреди | уреди извор]

Музичка историска комедија од ерата на Петар Први. Царот го испратил незаинтересираниот син во Холандија да студира поморски бизнис, но во учењето тој не успева туку успеал неговиот помошник. Кога се вратил станал офицер во Русија.

Во главна улога[уреди | уреди извор]

 • Владлен Давидов - Петар Први
 • Наталија Фатеева - Љубов Карповна Смурова (вокал - Људмила Сенчина)
 • Николај Трофимов - службеник во Думата, Акаки Лвович Пушчин
 • Сергеј Филипов - трговец Карпи Савељевич Смуров, трговец со едриличари
 • Људмила Гурченко - Мадам Ниниш, водителка на хотелот „Лав и Пан“
 • Георги Витсин - готвач Мутон од „Лавот и тавите“
 • Евгениј Шапин - „тутуновиот капетан“ Иван, домаќинка на бојарот Свинина и слуга на нејзиниот син (улогата ја изрази Александар Демјаненко)
 • Виктор Кривонос - бојар син Антон Јаковлевич Свинин
 • Марија Полицимако - Глицерија Капитоновна Жулева

Улоги[уреди | уреди извор]

 • Елена Андерег - благородничка Ненила Варфоломеевна Свинина
 • Пантелејмон Кримов - странски бродоградител
 • Владимир Таренков - градител на бродови во странство
 • Анатолиј Столбов - трговец-дрво-трговец Капитон Сидорович
 • И. Баранов е еден од трите пејачки бојари
 • Николај Гаврилов - еден од трите пејачки бојари
 • Дмитриј Зебров - еден од трите пејачки бојари
 • Андреј Давидов - среден човек Корсаков (улогата ја изрази Игор Ефимов)

Во епизоди[уреди | уреди извор]

 • Александар Жданов - Фимка, слуга на бојарнијата Свинина
 • Николај Полишчук - млад готвач Кеке, асистент на господин Мутон
 • Жана Сухополскаја - епизода
 • ИН. Горбунов - епизода
 • Некредитиран :
 • Станислав Чекан - епизода
 • Јуриј Шепелев - гостин на собранието

Филмска екипа[уреди | уреди извор]

 • Сценарио - Владимир Воробјов
 • Режисер на сцената - Игор Усов
 • Директор на фотографија - Александар Дибривни
 • Главен уметник - Игор Вушкович
 • Композитор - Игор Цветков
 • Инженер за звук - Григориј Елберт
 • Текст - Јакова Голјакова
 • Директор - Лилијана Маркова
 • Кореографи - Игор Белски, Генадиј Кореневски
 • Оператор - В. Тупицин
 • Дизајнер на костуми - Валентина
 • Шминкери - А. Иванов, Н. Веселова
 • Уредување - Марија Пен, Татјана Шапиро
 • Уредник - Ала Борисова
 • Консултант - Максим Гилелсон
 • Асистенти:
  • директор - Лидија Духницкаја
  • оператор - А. Колоџински
  • уметник - јас. Заицева
 • Фотографија со трикови:
  • Оператори - Александар Завајалов, Георгиј Сенотов
  • Уметници - Борис Михаилов, Е. Владимиров
 • Балет на академскиот театар за опера и балет во Ленинград
 • Оркестар на академскиот театар за опера и балет во Ленинград
  • Диригенти - Лео Корхин, Јуриј Богданов
 • Режисер на сликата е А. Тарасов

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • „„Табачный капитан". Государственный регистр фильмов. Министерство Культуры Российской Федерации. 2012-09-19. Посетено на 2013-01-30.[мртва врска]
 • Музичка комедија на Шчербачев „Капетан на тутун“ . Либрето на претставата според која се темели филмот.