Тускарора јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Тускарора
Skarureʔ 
Изговор: скаруре
Зборуван во: Канада, САД 
Регион: Северна Америка
Вкупно говорници:
Јазично семејство: Ирокески јазици
 Северноирокески јазици
  Тускарора 
Писмо: Ирокеска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: iro
ISO 639-3: tus

Тускарора е ирокески јазик и мајчин јазик на Тускарора народот. Јазикот се зборува во Онтарио, Канада и во САД. Оригиналната татковина натускарора народот била Северна Каролина. Името тускарора значи народот на конопот, по индискиот коноп што го користеле.