Тур де Франс 2019 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рута на Тур де Франс 2019

Тур де Франс 2019 е 106. издание на Тур де Франс, една од трите големи трки во велосипедизмот. Тур започнал во Брисел, Белгија, со рамна етапа на 6 јули, а етапата 11 се одржала на 17 јули со рамна етапа до Тулуза. Трката завршила на Шанзелизе во Париз на 28 јули.

Легенда
  Jersey yellow.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey polkadot.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман
  Jersey green.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
Jersey yellow number.svg Го означува предводникот во екипниот пласман[1] Jersey red number.svg Го означува победникот на наградата за борбеност[2]
   и.в. означува дека возачот поминал низ завршната линија во иста група како оној кој го добил времето над него и поради тоа му било доделено истото завршно време.

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма4ч 22' 47
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
5. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
9. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
10. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Мике Тенисен жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма4ч 22' 37
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 4
3. AUS Кејлеб Јуан бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЛото-Судал+ 6
4. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 10
5. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 10
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 10
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 10
8. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 10
9. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 10
10. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Џамбо-Висма 2019 28' 57
2. Инеос 2019 + 20
3. Декојнинк-Квик Степ 2019 + 21
4. Санвеб 2019 + 26
5. Катјуша-Алпесин 2019 + 26
6. ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг 2019 + 28
7. ССС Тим 2019 + 31
8. Групама-ФДЖ 2019 + 32
9. Бахреин-Мерида 2019 + 36
10. Астана 2019 + 41
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Мике Тенисен жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма4ч 51' 34
2. BEL Ваут ван Ерт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 10
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 10
4. GER Тони Мартин Џамбо-Висма+ 10
5. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 10
6. ITA Џани Москон Инеос+ 30
7. COL Еган Бернал Инеос+ 30
8. GBR Герајнт Томас Инеос+ 30
9. NED Дилан ван Барле Инеос+ 30
10. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 31
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ4ч 40' 29
2. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 26
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 26
4. BEL Грег ван Авермат точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманССС+ 26
5. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 26
6. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 26
7. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 26
8. BEL Ксандро Мерис Ванти-Гобер+ 26
9. BEL Ваут ван Ерт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 26
10. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 26
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ9ч 32' 19
2. BEL Ваут ван Ерт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 20
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 25
4. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 25
5. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 40
6. COL Еган Бернал Инеос+ 40
7. GBR Герајнт Томас Инеос+ 45
8. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 46
9. BEL Грег ван Авермат ССС+ 51
10. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 51
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ5ч 09' 20
2. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
5. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
6. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 0
7. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
10. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ14ч 41' 39
2. BEL Ваут ван Ерт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 20
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 25
4. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 25
5. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 40
6. COL Еган Бернал Инеос+ 40
7. GBR Герајнт Томас Инеос+ 45
8. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 46
9. BEL Грег ван Авермат ССС+ 51
10. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 51
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое4ч 02' 33
2. BEL Ваут ван Ерт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 0
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
5. BEL Грег ван Авермат ССС+ 0
6. FRA Жилјен Симон Кофидис+ 0
7. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
8. GER Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 0
9. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
10. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ18ч 44' 12
2. BEL Ваут ван Ерт бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 14
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 25
4. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 25
5. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 40
6. COL Еган Бернал Инеос+ 40
7. GBR Герајнт Томас Инеос+ 45
8. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 46
9. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 50
10. BEL Грег ван Авермат ССС+ 51
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида4ч 29' 03
2. ITA Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 11
3. BEL Ксандро Мерис Ванти-Гобер+ 1' 05
4. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 44
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 46
6. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 1' 46
7. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 51
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 51
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 53
10. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 53
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џулио Чиконе жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо23ч 14' 55
2. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 6
3. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 32
4. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 47
5. GBR Герајнт Томас Инеос+ 49
6. COL Еган Бернал Инеос+ 53
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 58
8. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 04
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 13
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма6ч 02' 44
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
5. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
6. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
7. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
10. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Џулио Чиконе жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо29ч 17' 39
2. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 6
3. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 32
4. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 47
5. GBR Герајнт Томас Инеос+ 49
6. COL Еган Бернал Инеос+ 53
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 58
8. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 04
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 13
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент Лото-Судал
2. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 6
3. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 6
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 26
5. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 26
6. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 26
7. BEL Ксандро Мерис Ванти-Гобер+ 26
8. BEL Грег ван Авермат ССС+ 26
9. COL Еган Бернал Инеос+ 26
10. GBR Герајнт Томас Инеос+ 26
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ34ч 17' 59
2. ITA Џулио Чиконе бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо+ 23
3. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 53
4. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 1' 10
5. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 12
6. COL Еган Бернал Инеос+ 1' 16
7. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 27
8. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 38
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 42
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 45
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот4ч 03' 12
2. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
3. SLO Јан Тратник Бахреин-Мерида+ 10
4. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 10
5. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 10
6. IRL Николас Роуш Санвеб+ 14
7. ESP Марк Солер Мовистар+ 21
8. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 1' 50
9. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 50
10. FRA Антони Делаплас Аркеа-Самсик+ 2' 42
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ38ч 37' 36
2. ITA Џулио Чиконе бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТрек-Сегафредо+ 23
3. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 53
4. NZL Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 1' 10
5. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 12
6. COL Еган Бернал Инеос+ 1' 16
7. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 27
8. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 38
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 42
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 45
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма4ч 49' 39
2. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
5. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
6. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
7. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
8. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
9. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10. BEL Грег ван Авермат ССС+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ43ч 27' 15
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 12
3. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 1' 16
4. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 27
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 45
6. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 1' 46
7. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 47
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 04
9. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 09
10. ITA Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 2' 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал3ч 51' 26
2. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
3. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5. BEL Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
6. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
7. BEL Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
8. NED Кес Бол Санвеб+ 0
9. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
10. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ47ч 18' 41
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 12
3. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 1' 16
4. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 27
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 45
6. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 1' 46
7. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 47
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 04
9. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 09
10. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 2' 33
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Race regulations 2019, стр. 24.
  2. Race regulations 2019, стр. 23–4.