Тур де Франс 2019 - етапа 12 до етапа 21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рута на Тур де Франс 2019

Тур де Франс 2019 е 106. издание на Тур де Франс, една од трите големи трки во велосипедизмот. Тур започнал во Брисел, Белгија, со рамна етапа на 6 јули, а етапата 12 се одржала на 18 јули со планинска етапа од Тулуза. Трката завршила на Шанзелизе во Париз на 28 јули.

Легенда
  Jersey yellow.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey polkadot.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман
  Jersey green.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
Jersey yellow number.svg Го означува предводникот во екипниот пласман[1] Jersey red number.svg Го означува победникот на наградата за борбеност[2]
   и.в. означува дека возачот поминал низ завршната линија во иста група како оној кој го добил времето над него и поради тоа му било доделено истото завршно време.

Етапа 12[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот4ч 57' 53
2. ESP Пељо Билбао Астана+ 0
3. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 0
4. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 28
5. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 1' 28
6. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 1' 28
7. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 28
8. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 28
9. AUS Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 28
10. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 1' 28
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ52ч 26' 09
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 12
3. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 1' 16
4. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 27
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 45
6. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 1' 46
7. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 47
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 04
9. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 09
10. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 2' 33
Извор: ProCyclingStats


Етапа 13[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ35' 00
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 14
3. BEL Томас де Гент Лото-Судал+ 36
4. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 36
5. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 45
6. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 45
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 49
8. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 52
9. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 58
10. USA Џои Роскопф ССС+ 1' 01
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ53ч 01' 09
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 26
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 2' 12
4. ESP Енрик Мас бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 2' 44
5. COL Еган Бернал Инеос+ 2' 52
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 04
7. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 3' 22
8. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 3' 54
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 55
10. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 3' 55
Извор: ProCyclingStats


Етапа 14[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ3ч 10' 20
2. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ+ 6
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 6
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 8
5. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 8
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 14
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 30
8. GBR Герајнт Томас Инеос+ 36
9. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 38
10. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 53
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ56ч 11' 29
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 2' 02
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 2' 14
4. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 3' 00
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 12
6. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 3' 12
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 4' 24
8. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 5' 22
9. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 5' 27
10. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 5' 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 15[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот4ч 47' 04
2. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 33
3. ESP Микел Ланда Мовистар+ 33
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 51
5. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 51
6. GER Ленард Кемна Санвеб+ 1' 03
7. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 22
8. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 22
9. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 22
10. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 1' 30
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ61ч 00' 22
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 35
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 47
4. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 50
5. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 2' 02
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 2' 14
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 54
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 5' 00
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 5' 27
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5' 33
Извор: ProCyclingStats


Етапа 16[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал3ч 57' 08
2. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
4. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5. ITA Николо Бонифацио Тотал Директ Енержи+ 0
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
10. ITA Андреја Пасквалон Ванти-Гобер+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ64ч 57' 30
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 35
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 47
4. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 50
5. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 2' 02
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 2' 14
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 54
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 5' 00
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5' 33
10. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 6' 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 17[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот4ч 21' 36
2. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 37
3. BEL Грег ван Авермат ССС+ 41
4. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 41
5. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 41
6. ESP Горка Исагире Астана+ 41
7. ITA Даниел Ос Бора-Хансгрое+ 44
8. FRA Пјер Лик Перишон Кофидис+ 50
9. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 50
10. ESP Хесус Ерада Кофидис+ 55
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ69ч 39' 16
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 35
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 47
4. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 50
5. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 2' 02
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 2' 14
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 54
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 5' 00
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5' 33
10. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 6' 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 18[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана Мовистар5ч 34' 15
2. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 35
3. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 2' 28
4. GER Ленард Кемна Санвеб+ 2' 58
5. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 3' 00
6. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 4' 46
7. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 4' 46
8. COL Еган Бернал Инеос+ 4' 46
9. BEL Серж Пауелс ССС+ 4' 46
10. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 5' 18
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманДекојнинк-Квик Степ75ч 18' 49
2. COL Еган Бернал бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 1' 30
3. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 35
4. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 47
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 50
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 2' 14
7. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 54
8. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 54
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5' 33
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 5' 58
Извор: ProCyclingStats


Етапа 19[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал Инеос2ч 40' 31
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 13
3. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 40
4. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 58
5. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 58
6. GBR Герајнт Томас Инеос+ 58
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 58
8. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 58
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 58
10. ESP Микел Ланда Мовистар+ 58
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос78ч 00' 42
2. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 45
3. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 11
4. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 23
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 50
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 30
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5' 09
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 5' 17
9. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 6' 25
10. AUS Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 6' 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 20[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида1ч 51' 53
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 10
3. ESP Микел Ланда Мовистар+ 14
4. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос+ 17
5. GBR Герајнт Томас Инеос+ 17
6. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 23
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 23
8. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 25
9. NED Ваут Пулс Инеос+ 30
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 30
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос79ч 52' 52
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 11
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 31
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 56
5. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 3' 45
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 23
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5' 15
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 5' 30
9. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 6' 12
10. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 7' 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 21[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал3ч 04' 08
2. NED Дилан Груневеген Џамбо-Висма+ 0
3. ITA Николо Бонифацио Тотал Директ Енержи+ 0
4. ARG Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 0
5. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
6. GER Андре Грајпел Аркеа-Самсик+ 0
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9. GER Никијас Арнт Санвеб+ 0
10. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос82ч 57' 00
2. GBR Герајнт Томас Инеос+ 1' 11
3. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 31
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 56
5. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 4' 05
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 23
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5' 15
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 5' 30
9. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 6' 12
10. FRA Варан Баргиј Аркеа-Самсик+ 7' 32
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Race regulations 2019, стр. 24.
  2. Race regulations 2019, стр. 23–4.