Тур де Франс 2018 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тур де Франс 2018 е 105. издание на трката, една од големите трки во велосипедизмот. Тур започнал во Ноармутје ан л’Ил со рамна етапа на 7 јули, а етапата 11 ќе се одржи на 18 јули со планинска етапа до Ла Росјер. Трката завршува на Шанзелизе во Париз на 29 јули.

Пласмани[уреди | уреди извор]

Легенда
  Jersey yellow.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey green.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман
  Jersey polkadot.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
  Jersey yellow number.svg   Го означува предводникот во екипниот пласман Jersey red number.svg Го означува предводникот на наградата за најборбен возач

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс4ч 23' 32
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
4. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
5. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
6. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
7. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
8. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс4ч 23' 22
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 4
3. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 6
4. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 9
5. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 10
6. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 10
7. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 10
8. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 10
9. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 10
10. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое4ч 06' 37
2. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
3. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
4. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
5. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
6. BEL Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 0
7. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
8. ITA Андреја Пасквалон Ванти-Груп Гобер+ 0
9. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
10. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое8ч 29' 53
2. COL Фернандо Гавирија бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 6
3. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 10
4. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 12
5. FRA Силвен Шаванел Директ Енержи+ 13
6. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 14
7. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 15
8. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 15
9. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 16
10. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. БМЦ Рејсинг 2018 38' 46
2. Скај 2018 + 4
3. Квик-Степ Флорс 2018 + 7
4. Мичелтон-Скот 2018 + 9
5. Санвеб 2018 + 11
6. ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 2018 + 35
7. Бора-Хансгрое 2018 + 50
8. Астана 2018 + 51
9. Катјуша-Алпесин 2018 + 53
10. Мовистар 2018 + 54
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим9ч 08' 55
2. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 3
4. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 5
5. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7
6. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 7
7. NED Том Димулен Санвеб+ 11
8. DEN Серен Краг Андерсен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 11
9. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 11
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 35
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс4ч 25' 01
2. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
5. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
6. ITA Андреја Пасквалон Ванти-Груп Гобер+ 0
7. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
8. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
9. NZL Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 0
10. BEL Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим13ч 33' 56
2. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 3
4. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 5
5. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 7
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7
7. NED Том Димулен Санвеб+ 11
8. DEN Серен Краг Андерсен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 11
9. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 11
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 35
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое4ч 48' 06
2. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
3. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 0
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
5. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 0
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
7. BEL Грег ван Авермат жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 0
8. DEN Серен Краг Андерсен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 0
9. ITA Андреја Пасквалон Ванти-Груп Гобер+ 0
10. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим18ч 22' 00
2. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 2
3. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 3
4. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 5
5. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 6
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 9
7. NED Том Димулен Санвеб+ 13
8. DEN Серен Краг Андерсен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 13
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 37
10. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 52
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати4ч 13' 43
2. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 3
5. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 3
6. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 3
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3
8. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 3
9. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 3
10. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 3
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим22ч 35' 46
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 3
3. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 5
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 6
5. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 12
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 18
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 45
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 51
9. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 52
10. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 53
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо5ч 43' 42
2. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 0
3. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
5. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
6. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
7. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
8. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
9. ITA Андреја Пасквалон Ванти-Груп Гобер+ 0
10. GBR Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим28ч 19' 25
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 6
3. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 8
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 9
5. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 15
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 21
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 48
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 54
9. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 55
10. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 56
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо4ч 23' 36
2. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
4. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
5. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
6. FRA Тома Буда Директ Енержи+ 0
7. GER Никијас Арнт Санвеб+ 0
8. GBR Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 0
9. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 0
10. ITA Андреја Пасквалон Ванти-Груп Гобер+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим32ч 43' 00
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 7
3. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 9
4. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 16
5. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 22
6. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 49
7. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 55
8. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 56
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 57
10. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 57
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо3ч 24' 26
2. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 0
4. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 19
5. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 19
6. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 19
7. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 19
8. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 27
9. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 27
10. BEL Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 27
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим36ч 07' 17
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 43
3. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 44
4. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 50
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 31
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 32
7. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 33
8. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 42
9. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 42
10. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 42
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс4ч 25' 27
2. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 1' 34
3. EST Реин Тарамае Директ Енержи+ 1' 40
4. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 44
5. BEL Серж Пауелс Дименжн Дата+ 1' 44
6. FRA Лилијан Калмежан Директ Енержи+ 2' 24
7. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 3' 23
8. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 3' 23
9. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 3' 23
10. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 3' 23
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим40ч 34' 28
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 2' 22
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3' 10
4. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 3' 12
5. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 3' 20
6. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 3' 21
7. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 3' 21
8. ESP Микел Ланда Мовистар+ 3' 21
9. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 3' 27
10. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 3' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас Тим Скај3ч 29' 36
2. NED Том Димулен Санвеб+ 20
3. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 20
4. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 22
5. ESP Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 22
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 27
7. ESP Хесус Ерада Кофидис+ 57
8. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 59
9. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 59
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 59
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај44ч 06' 16
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 25
3. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 44
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2' 14
5. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 2' 23
6. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 40
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 2' 56
8. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 58
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 16
10. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 3' 16
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]