Тур де Франс 2018 - етапа 12 до етапа 21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тур де Франс 2018 е 105. издание на трката, една од големите трки во велосипедизмот. Тур започнал во Ноармутје ан л’Ил со рамна етапа на 7 јули, а етапата 12 ќе се одржи на 19 јули со планинска етапа од Бур Сен Морис. Трката завршува на Шанзелизе во Париз на 29 јули.

Пласмани[уреди | уреди извор]

Легенда
  Jersey yellow.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey green.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман
  Jersey polkadot.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
  Jersey yellow number.svg   Го означува предводникот во екипниот пласман Jersey red number.svg Го означува предводникот на наградата за најборбен возач

Етапа 12[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај5ч 18' 37
2. NED Том Димулен Sunweb+ 2
3. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 3
4. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 4
5. ESP Микел Ланда Мовистар+ 7
6. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 13
7. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 13
8. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 42
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 47
10. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 53
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај49ч 24' 43
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 39
3. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 50
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2' 37
5. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 2' 46
6. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 3' 07
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 3' 13
8. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 3' 43
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 4' 13
10. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 5' 11
Извор: ProCyclingStats


Етапа 13[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-хансгрое3ч 45' 55
2. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
3. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
4. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
5. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6. BEL Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 0
7. DEN Магнус Корт Астана+ 0
8. ITA Андреа Пасквалон Ванти-Груп Гобер+ 0
9. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
10. USA Тејлор Фини EF Education First-Drapac+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај53ч 10' 38
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 39
3. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 50
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 2' 46
5. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 3' 07
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 3' 13
7. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 3' 43
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 4' 13
9. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 5' 11
10. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 5' 45
Извор: ProCyclingStats


Етапа 14[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Омар Фраиле Астана4ч 41' 57
2. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 6
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 6
4. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-хансгрое+ 12
5. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 17
6. GER Зимон Гешке Sunweb+ 19
7. FRA Никола Еде Кофидис+ 19
8. FRA Лилијан Калмежан Директ Енержи+ 23
9. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 30
10. BEL Томас де Гент Лото-Судал+ 37
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај58ч 10' 44
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 39
3. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 50
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 2' 38
5. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 3' 21
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 3' 42
7. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 3' 57
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 4' 23
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 6' 14
10. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 6' 54
Извор: ProCyclingStats


Етапа 15[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Магнус Корт Астана4ч 25' 52
2. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 0
3. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2
4. DEN Михаел Валгрен Астана+ 29
5. LAT Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 34
6. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 34
7. FRA Лилијан Калмежан Директ Енержи+ 34
8. POL Рафал Мајка Бора-хансгрое+ 37
9. GER Никијас Арнт Sunweb+ 2' 31
10. FRA Жилиен Бернар Трек-Сегафредо+ 2' 31
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај62ч 49' 47
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 39
3. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 50
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 2' 38
5. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 3' 21
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 3' 42
7. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 3' 57
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 4' 23
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 6' 14
10. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 6' 54
Извор: ProCyclingStats


Етапа 16[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманКвик-Степ Флорс5ч 13' 22
2. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 15
3. GBR Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 15
4. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 15
5. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 18
6. NED Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 37
7. DEN Михаел Валгрен Астана+ 56
8. AUT Грегор Милбергер Бора-хансгрое+ 56
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 1' 10
10. FRA Пјер Латур AG2R La Mondiale+ 1' 18
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај68ч 12' 01
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 39
3. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 50
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 2' 38
5. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 3' 21
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 3' 42
7. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 3' 57
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 4' 23
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 6' 14
10. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 6' 54
Извор: ProCyclingStats


Етапа 17[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана Мовистар2ч 21' 27
2. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 28
3. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 47
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 52
5. NED Том Димулен Sunweb+ 52
6. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 05
7. COL Еган Бернал Тим Скај+ 1' 33
8. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 35
9. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 35
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 01
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај70ч 34' 11
2. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 59
3. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 2' 31
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 2' 47
5. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 30
6. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 4' 19
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 34
8. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 5' 13
9. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 6' 33
10. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 9' 31
Извор: ProCyclingStats


Етапа 18[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ3ч 46' 50
2. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
3. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
4. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
5. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
6. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
7. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
8. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-хансгрое+ 0
9. USA Тејлор Фини EF Education First-Drapac+ 0
10. BEL Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај74ч 21' 01
2. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 59
3. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 2' 31
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 2' 47
5. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 30
6. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 4' 19
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 34
8. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 5' 13
9. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 6' 33
10. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 9' 31
Извор: ProCyclingStats


Етапа 19[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо5ч 28' 17
2. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 19
3. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 19
4. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 19
5. POL Рафал Мајка Бора-хансгрое+ 19
6. NED Том Димулен Sunweb+ 19
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 19
8. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 19
9. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 31
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 31
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај79ч 49' 31
2. NED Том Димулен Sunweb+ 2' 05
3. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 2' 24
4. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 2' 37
5. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 4' 37
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 4' 40
7. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 5' 15
8. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 6' 39
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 10' 26
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 11' 49
Извор: ProCyclingStats


Етапа 20[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен Sunweb40' 52
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1
3. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај+ 14
4. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 50
5. DEN Серен Краг Андерсен Sunweb+ 51
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 52
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 02
8. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1' 12
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 1' 22
10. AUS Мајкл Хепберн Мичелтон-Скот+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај80ч 30' 37
2. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 51
3. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 2' 24
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 3' 22
5. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 6' 08
6. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 6' 57
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 7' 37
8. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 9' 05
9. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 12' 37
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 14' 18
Извор: ProCyclingStats


Етапа 21[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати2ч 46' 36
2. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
3. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
4. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
5. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
6. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
7. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
8. SVK Петер Саган зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-хансгрое+ 0
9. ITA Андреа Пасквалон Ванти-Груп Гобер+ 0
10. BEL Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Герајнт Томас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманТим Скај83ч 17' 13
2. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 51
3. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 2' 24
4. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 3' 22
5. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 6' 08
6. FRA Ромен Барде AG2R La Mondiale+ 6' 57
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 7' 37
8. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 9' 05
9. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 12' 37
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 14' 18
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]