Турско-германски универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турско-германски универзитет
Türk-Alman Üniversitesi
Основан2013
РекторПроф. Д-р Халил Аканат
МестоИстанбул
tau.edu.tr

Турско-германскиот универзитет (турски: Türk-Alman Üniversitesi, германски: Türkisch-Deutsche Universität) - државен универзитет сместен во Истанбул, Турција. Универзитетот бил основан во 2013 година со намера да има институт што ги спојува академските традиции и од Германија и од Турција.[1] Универзитетот нуди насокии на турски, англиски и германски јазик.

Трошоците за универзитетот ги делат Германија и Турција. Турција се грижи за трошоците за зградите. Од 2009-2020 година, од Сојузното министерство за образование и истражување биле инвестирани околу 28 милиони евра од Германија.[2]

Во 2016 година, шест академици бил отпуштени,[3] вклучувајќи двајца неисправни декани.[4] Како реакција на критиката изнесена од академици од Германија, ректорот Халил Аканат изјавил дека академиците од Германија сакаат само да ја деградираат Турција.[5]

Во февруари 2021 година излегло дека академикот Таџетин Кутај, кој имал договор со универзитетот, постојано објавувал расистички и хомофобични твитови. Студентите на универзитетот протестирале против тоа.[6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ubit. „Üniversitemiz Hakkında : Türk-Alman Üniversitesi | Türkisch-Deutsche Universität“. www.tau.edu.tr. Посетено на 7 март 2021.
  2. „Neuer Campus der Türkisch-Deutschen Universität eröffnet“.
  3. Thomas Vitzthum (1 ноември 2016), Erdogan: Sechs Lehrkräfte von türkisch-deutscher Uni entlassen, Посетено на 7 март 2021
  4. „DUZ - Plötzlich ist Schluss“.
  5. „Heikle Partnerschaft“.
  6. Evrensel Gazetesi. „Türk Alman Üniversitesi'ndeki homofobik ve cinsiyetçi akademisyene tepkiler büyüyor“ (турски).
  7. „Türk Alman Üniversitesi'ndeki homofobik ve cinsiyetçi akademisyene tepkiler sürüyor“. birgun.net (турски). Посетено на 7 март 2021.