Прејди на содржината

Турнеја Г3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џо Сатријани, Стив Вај и Џон Петручи на Театар Регент, Мелбурн, Австралија во декември 2006.

G3 е годишно музичко шоу во живо, и гитарска турнеја во која се појавуваат три избрани гитаристи на генерацијата; оттаму и нејзиното име. Таа била создадена од гитаристите Џо Сатриани и Стив Ваи во 1996. Од таа дата па сè досега на G3 се појавиле најголемите виртуози на гитара, вклучувајќи ги Ингви Малмстин, Џон Петручи, Роберт Фрип, Ерик Џонсон, Кени Вејн Шепард, Ули Јон Рот, Мајкл Шенкер, Адријан Лег и многу други специјални виртуозо гости, вклучувајќи ги Стив Лукатер, Стив Морз и многу други гитарски легенди. Мајк Портној, добитникот на многу награди за најдобар тапанар, бил исто така специјален гостин.

1996 - Live In Concert

[уреди | уреди извор]
1996 G3 промо фотографија: Лево кон десно: Стив Ваи, Џо Сатриани, Ерик Џонсон

На турнеја низ: Северна Америка

Џо Сатриани
Стив Ваи
Ерик Џонсон
Адријан Лег исто така настапил на соло акустична гитара во чинот на отворањето.

Песни кои биле изведени

[уреди | уреди извор]
1. Џо Сатриани:
Cool # 9
Flying in a Blue Dream
Summer Song
2. Ерик Џонсон:
12 - 12 Vibe
Manhattan
SRV
3. Стив Ваи
Answers
For the Love of God
The Attitude Song
4. G3 свирка:
Going Down (преработка на Фреди Кинг / Џеф Бек)
My Guitar Wants to Kill Your Mama (преработка на Френк Запа)
Red House (преработка на Џими Хендрикс)
Постер од турнејата G3 во 1997

На турнеја низ: Северна Америка и Европа

Турнејата броела различни членови од американскиот дел на турнејата за време на европскиот дел.

Постави во Северна Америка

[уреди | уреди извор]
Џо Сатриани
Кени Вејн Шепард
Роберт Фрип

Забелешка: Мишел Кусон свирел на неколку шоуа во Квебек пред доаѓањето на Кени Вејн.

Постави во Европа

[уреди | уреди извор]
Џо Сатриани
Steve Vai
Адријан Лег [се бара извор]

На турнеја низ: Европа

Џо Сатриани
Мајл Шенкер
Ули Јон Рот

Сет списокот на Мајкл Шенкер била:

 • In Search Of Peace Of Mind
 • Assault Attack
 • Into The Arena
 • Another Piece Of Meat
 • Let It Roll
 • Captain Nemo
 • Written In The Sand
 • Essence
 • Lost Horizons
 • Attack Of The Mad Axeman
 • Bijou Pleasurette
 • Positive Forward
 • Armed And Ready
Постер од турнејата G3 во 2001

На турнејата G3 во 2001 свиреле Џо Сатриани и Стив Ваи со Џон Петручи од Dream Theater, кој напишал цел сет на нова инстументална музика за турнејата.

На турнеја низ: Северна Америка и Мексико

Џо Сатриани
Стив Ваи
Џон Петручи

На оваа турнеја се појавиле и специјални гости меѓу кои спаѓале и Стив Лукатер & Пол Гилберт во Лос Анџелес, Били Гибонс во Хјустон, Енди Тимонс во Форт Ворт, Ерик Џонсон во Остин, Нил Шон во Детроит, и Стив Морз во Орландо.

2003 - Live in Denver

[уреди | уреди извор]
Омотот на DVD дискот G3 - Live in Denver

На турнеја низ: Северна Америка

Џо Сатриани
Стив Ваи
Ингви Малмстин

Песни кои биле изведени

[уреди | уреди извор]
1. Џо Сатриани:
Satch Boogie
The Extremist
Starry Night
Midnight
The Mystical Potato Head Groove Thing
2. Стив Ваи:
I Know You're Here
Juice
I'm The Hell Outta Here
3. Ингви Малмстин:
Evil Eye
Baroque And Roll
Соло на акустична гитара
Adagio
Far Beyond The Sun
4. G3 свирка:
Rockin' In the Free World (преработка на Нил Јанг)
Little Wing (преработка на Jimi Hendrix)
Voodoo Child (Slight return) (преработка на Jimi Hendrix)

Забелешка: Песните издадени на CD верзијата насловена G3 - Rockin' in the Free World се различни од оригиналниот концерт:

1. Џо Сатриани:
The Extremist
Crystal Planet
Always With Me, Always with You
Midnight
The Mystical Potato Head Groove Thing
2. Стив Ваи:
You're Here
Reaping
Whispering a Prayer
3. Ингви Малмстин:
Blitzkrieg (Black Star)
Trilogy Suite Op. 3 - Movement One
Red House
Fugue
Finale
4. G3 свирка:
Voodoo Child (Slight return)
Little Wing
Rockin' In the Free World

Во 2004 G3 биле на турнеја низ Европа и Јужна Америка со Џо Сатриани, Стив Ваи и Роберт Фрип.

2005 - Live in Tokyo

[уреди | уреди извор]
Омотот на DVD дискот G3 - Live in Tokyo

Турнејата G3 во 2005 ги вклучувала Џон Петручи, Стив Ваи и Џо Сатриани. Била снимена на 8 мај, во Токискиот форум, Јапонија.

На турнеја низ: Јапонија и Соединетите Држави

Џо Сатриани
Стив Ваи
Џон Петручи

Песни кои биле изведени

[уреди | уреди извор]
1. Џон Петручи:
Glasgow Kiss
Damage Control
2. Стив Ваи:
The Audience Is Listening
Building The Church
K'm-Pee-Du-Wee
3. Џо Сатриани:
Up In Flames
Searching
War
4. G3 свирка:
Foxy Lady (преработка на Џими Хендрикс)
La Grange (преработка на ZZ Top)
Smoke On The Water (преработка на Deep Purple)

За првпат, аудио снимката на DVD и CD верзијата се од истиот концерт.

Турнејата во 2006, најпрво во месец октомври во Латинска Америка, а потоа во Австралија во ноември и декември, ги вклучувала Џо Сатриани и Стив Ваи, како и Ерик Џонсон во Латинска Америка и Џон Петручи во Австралија

На турнеја низ: Латинска Америка и Австралија

Турнејата броела различни членови од американскиот дел на турнејата за време на австралискиот дел.

Постави во Латинска Америка

[уреди | уреди извор]
Џо Сатриани
Стив Ваи
Ерик Џонсон

Постави во Австралија

[уреди | уреди извор]
Џо Сатриани
Стив Ваи
Џон Петручи

Тривијални податоци

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
G3
Постојани членови
Џо Сатриани | Стив Ваи
Поканети гитаристи: Ерик Џонсон | Адријан Лег | Кени Вејн Шепард | Роберт Фрип | Мајкл Шенкер | Ули Јон Рот | Џон Петручи | Ингви Малмстин
Дискографија
Албуми и DVD: G3: Live in Concert | G3: Rockin' in the Free World | G3: Live in Denver | G3: Live in Tokyo