Турлитава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турлитава
Турлитава во традиционална, рачно изработена земјена тава. 01.jpg
Дел од оброкотглавен оброк
Место на потеклоМакедонија
Температура на послужувањетопло

Турлитава (полнета со зеленчук и месо) има свое потекло во турските зборови турли (türlü во модерниот турски) што значи "мешан" и тава, керамичко јадење. Тоа е заедничко јадење за Македонија и за остатокот од јужниот дел на Балканот. Турлитава се прави од компири, ориз, бамји, модар патлиџан, моркови, пиперки, свинско, говедско или јагнешко месо. Сите овие состојки се мешаат и се печат во рерна во традиционална керамичка чинија (тава).[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]