Турлитава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Турлитава (полнета со зеленчук и месо) има свое потекло во турските зборови турли (türlü во модерниот турски) што значи "мешан" и тава, керамичко јадење. Тоа е заедничко јадење за Македонија и за остатокот од јужниот дел на Балканот. Турлитава се прави од компири, ориз, бамји, модар патлиџан, моркови, пиперки, свинско, говедско или јагнешко месо. Сите овие состојки се мешаат и се печат во рерна во традиционална керамичка чинија (тава).[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]