Турилас (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Турилас
Turrillas
Turrillas
Координати: 37°02′ СГШ 2°16′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 39 км2
Надм. вис. 847 м
 • Густина 6,2/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место http://www.dipalme.org/Servicios/Informacion/Informacion.nsf/referencia/Ayuntamiento+de+Turrillas+Ayto.Turrillas+094-P

Турилас е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Турилас (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

247

250 249 242 235 240 241

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]