Туре (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Туре
Знаме на Туре
Знаме
Координати: 37°09′ СГШ 1°53′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 108 км2
Надм. вис. 53 м
Население (2005)
 • Вкупно 2.884
 • Густина 26,7/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Туре е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Туре (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

2,233

2,331 2,365 2,453 2,547 2,656 2,884

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (англиски) Turre Information - Tourist information for the town of Turre
  • (шпански) Turre - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Turre - Diputación Provincial de Almería