Туретов синдром

Од Википедија — слободната енциклопедија
    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).
Туретов синдром
Head and shoulders of a man with a shorter Edwardian beard and closely cropped hair, in a circa-1900 French coat and collar
Жорж Жил де ла Турет (1857–1904)
СпецијалностПедијатрија, неврологија
СимптомиПојава на тикови[1]
Вообичаена појаваОбично во детството[1]
ВреметраењеДолготрајно[1]
ПричинителиГенетски фактори и влијание од околината[1]
Дијагностички методВрз основа на историјата и симптомите[1]
ТретманЕдукација, бихејвиорална терапија[1][2]
ЛековиОбично нема, повремено антипсихотици[1]
ПрогнозаПодобрување до исчезнување на тиковите почнувајќи од крајот на тинејџерските години[1]
ЧестотаОколу 1%[3]

Туретов синдром е пореметување со движењата заради одредено наследено невролошко нарушување на мозокот. Оваа положба е именувана по Францускиот невролог, Жил Турет, кој за првпат во 1885 испитувал девет вакви пациенти. Туретовиот синдром нема никакво влијание врз самата интелигенција или рок на живeење. Симптомите на ТС се поизразени кај децата. Луѓето со овој проблем прават постојани движења и гласови што не можат да ги контролираат.

Физички движења[уреди | уреди извор]

Примери за моторни тикови

Во овие движења наречени „тикови“ спаѓаат следниве:

Понекогаш луѓето со Туретов синдромот непрекинато ги имитираат движењата на другите луѓе.

Вокални звуци[уреди | уреди извор]

Звуците што луѓе со Туретов синдром ги имитираат се:

  • шмркање
  • чистење на грлото
  • кашлање
  • лаење
  • врескање

Некои луѓе со ТС ги повторуваат своите или зборовите на другите луѓе или дури велат вулгарни или навредливи зборови без да сакаат.

Лечење[уреди | уреди извор]

За сега нема еден семоќен лек за ТС. Но разни таблети за смирување помагаат кај некои луѓе со ТС да живеат нормален живот. Затоа што движењата и гласовите предизвикани од ТС се често реакција на стрес или возбуда, учењето на методи за контролирање на стресот и релаксација можат исто така што помогнат во лечењето.

Извор[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Tourette Syndrome Fact Sheet“. NINDS. 16 April 2014. Архивирано од изворникот на March 23, 2005. Посетено на 18 October 2016.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Singer2011.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Robertson2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори