Турда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турда
Општина
Улица во Турда
Улица во Турда
Грб на Турда
Координати: 46°32′00″N 23°52′00″E / 46.53333° СГШ; 23.86667° ИГД / 46.53333; 23.86667Координати: 46°32′00″N 23°52′00″E / 46.53333° СГШ; 23.86667° ИГД / 46.53333; 23.86667
Држава Романија Романија
ОкругКлуж
СтатусОпштина
Управа
 • ГрадоначалникТудор Штефание
Површина
 • Вкупна91,43 км2 (3,530 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно55.887
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоhttp://www.primturda.ro/

Турда — град во Романија. Тој се наоѓа во средишниот дел на земјата, во историската покраина Трансилванија. Турда е втор град по значење во областа Клуж. Турда според пописот од 2002 година има 57.726 жители.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Градот Турда се наоѓа во среднишниот дел на историската покраина Трансилванија, околу 30 км јужно од Клуж, седиштето на округот.

Турда се наоѓа во средишната котлина Трансилванија, на реката Арјеш, на местото каде реката излегува на планина Бихор.

Население[уреди | уреди извор]

Етничките Романци го сочинуваат мнозинството население на градот Турда (84%), а од малцинствата се присутни Унгарци (10%) и Роми (5%).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population as of July 1, 2007“ (романски). INSSE. April 4, 2008. Архивирано од изворникот на 2010-01-17. Посетено на 2008-05-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]