Турбе џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турбе џамија
Turbe dzamija.jpg
Основни податоци
МестоБелград, Србија
ПрипадностИслам
Осветен17 век
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Турбе џамија е џамија која се наоѓала во Белград, Србија. Била изградена во 17 век, а во периодот од 1717 до 1739 година била претворена во болница. Но, по повторното преземање на Белград од страна на турците, таа повторно била претворена во џамија.