Турбе на кралската ќерка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реконструираното турбе
Турбето пред разрушувањето

Турбе на кралската ќерка или турбе „Крал К’зи“турбе кое според едно толкување била гробница на ќерката на последниот босански крал Стефан, Катерина Косача, која како заробеник живеела кај Гази Иса-бег, што во превод значи „гробница на кралевата ќерка". Се наоѓа на источната падина на населбата Гази Баба, во непосредна близина на природно-математичкиот факултет. Турбето било во состав на познатите муслимански гробишта, кои што биле лоцирани на ова брдо[1]. Турбето било градено од камен и цигли. На квадратната основа биле четири столба со зашилени врвови, а покриено со купола на четири вода. Се претпоставува дека турбето било изградено кон крајот на XV или почетокот на XVI век[1]. Ова турбе го посетувале муслиманите, но и христијаните кај кои останала долга традиција дека станува збор за почитувана кралска ќерка.[2]

Турбето денес е целосно реконструирано во 2014 г.[3] согласно одлуката на Министерството за култура на Македонија од 2011 г.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „турбе“ (македонски). АОПЗ. конс. 2011-04-24. 
  2. Centralen zavod za zaštita na kulturno, Istoriski spomenici na NR Makedonija (1955). Kulturno-istorisko nasledstvo vo NR Makedonija. 
  3. Реконструирано Турбето на крал кзи“, „Нова Македонија“, 27 декември 2014 (посет. 24 јануари 2016 г).
  4. „годишна програма за остварување на националниот интерес во културата во 2011 година“ (PDF) (македонски). Министерство за Култура на Македонија. конс. 2011-04-24. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°0′3″N 21°27′5″E / 42.00083° СГШ; 21.45139° ИГД / 42.00083; 21.45139