Тумтумски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумтумски јазик
Застапен воСудан
ПодрачјеКардофан
Говорници7.300  
Јазично семејство
кадуски јазици
  • источни
    • тумтумски јазик
Јазични кодови
ISO 639-3tbr

Тумтумски јазиккадуски јазик кој се зборува во Судан од околу 7.300 жители. Овој јазик е дел од источната подгрупа на кадуски јазици. Јазикот ги има следните дијалекти: карондиски, таласаски и тумтумски дијалект.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]