Тумба (Чаир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°00′00″N 21°26′33″E / 42.00000° СГШ; 21.44250° ИГД / 42.00000; 21.44250Координати: 42°00′00″N 21°26′33″E / 42.00000° СГШ; 21.44250° ИГД / 42.00000; 21.44250
Основни податоци
Име Тумба
Место Чаир, Скопје
Општина Чаир
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет во скопската населба Чаир, т.е. населба од неолитско време. Локалитетот случајно е откриен во 1999 година во населбата на потегот на улицата Дижонска. Од самите наоди најповеќе се издвојуваат фигурите на божиците на плодноста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]