Тумба (Гечерлија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 41°29′3″N 22°42′46″E / 41.48417° СГШ; 22.71278° ИГД / 41.48417; 22.71278Координати: 41°29′3″N 22°42′46″E / 41.48417° СГШ; 22.71278° ИГД / 41.48417; 22.71278
Основни податоци
Место Гечерлија
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во Гечерлија, Општина Босилово.

Претставува населба од доцноантичкото време и старо-христијанска базилика. На 2 км североисточно од селото има височинка со простор од 300 × 200 м, висока 6 м. На северниот дел се откриени темели од базилика, монети од 5 век и епиграфски споменик со латински натпис од 4 век.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069