Тумачки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумачки јазик
Застапен воЧад
ПодрачјеЈугозапад
Говорници25,000  (1993)
Јазично семејство
Дијалекти
тумачки
мотунски
маверски
Јазични кодови
ISO 639-3tmc

Тумачкиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од погрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1993 година, јазикот го зборуваат 25.200 Тумаци во Чад. Јазикот се зборува во југозападниот дел на државата, поточно во регионот Мандул. Јазикот е составен од два дијалекта, мотунски, маверски и тумачки. За овие дијалекти, Бленч (2006) смета се посебни јазици.[1] Повеќето Тумаци користат и сарански јазик, најголемиот јазик во Чад. Јазикот се пишува на латиница.[2] Гринберг смета дека гулејскиот можеби е дијалект на тумачкиот.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Jean-Pierre Caprile, Lexique Tumak-Français (Tchad) (1975). Dietrich Reimer, 140 pp. ISBN 3-496-00540-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]