Тулуанско-бохуајски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тулуанско-бохуајски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров и Пелиски Остров
Говорници(1,400 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3rak

Тулуанско-бохуајскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]